AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €1,428.33
Palit GeForce RTX 5080 GamingPro OC (NE75080S19T2-GB2031A) is a 3.5-slot Blackwell gaming GPU (GB203, TSMC 4nm). 10,752 CUDA cores, 16 GB GDDR7 (256-bit, 960 GB/s), PCIe 5.0 x16. Base 2295 MHz / Boost 2700 MHz. TDP 360W, min PSU 850W, 16-pin 12VHPWR. Triple TurboFan Blade 4.0 cooling with composite heat pipes and 0dB fan stop (331.9 × 127.1 × 60 mm, 2.28 kg). 1× HDMI 2.1b + 3× DisplayPort 2.1a. Dual BIOS, ARGB, DLSS 4, G-Sync, customizable cover. 2-year warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | PALIT |
| Condition | New |
| SKU | 1454662 |
| Warranty | 24 mo |
| DETAILS | |
| Interface | PCIe 5.0 |
| Memory bus | 256 bit |
| Recommended PSU | 850 W |
| TDP | 850 W |
| VRAM | 16 GB |
| Weight | 2.28 kg |
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Base clock | 2295 |
| Boost clock | 2700 |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Category code | VGP |
| Cooling technology | Palit TurboFan Blade 4.0 |
| Cooling type | Active |
| Cuda | Yes |
| Cuda cores | 10752 |
| Data transfer rate | 30 |
| Depth | 60 |
| Depth | 60 |
| Description | <p><b>GamingPro: Pure Performance with Style</b><br>The Palit GamingPro Series m |
| Directx version | 12 Ultimate |
| Display DP | 3x DisplayPort 2.1a |
| Display HDMI | 1x HDMI 2.1b |
| Displayport version | 2.1b |
| Dlss | DLSS 4 |
| DP count | 3 |
| Dual BIOS | Yes |
| Dual link dvi | No |
| Fan count | 3 |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| GPU die | GB203-400 |
| Graphics processor | GeForce RTX 5080 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Gsync | Yes |
| Hdcp | Yes |
| HDMI count | 1 |
| HDMI version | 2.1b |
| Height | 127.1 |
| Height | 127.1 |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Length | 331.9 |
| Length | 331.9 |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 |
| Memory bandwidth (max) | 960 |
| Number of slots | 3 |
| Nvidia ansel | Yes |
| Nvidia g sync | Yes |
| Opengl version | 4.6 |
| Overclocked (oc) edition | Yes |
| Package type | Box |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| PCIE slot | PCIe 5.0 x16 |
| Power connector | 1x 16-pin 12VHPWR |
| Power consumption (max) | 360 |
| Power cord included | Yes |
| Process node | TSMC 4nm |
| Processor boost clock speed | 2700 |
| Processor frequency | 2295 |
| Product colour | Black |
| Product net weight | 2.3 |
| Series | GamingPro |
| Slot width | 3.5-slot |
| Summary | Palit GeForce RTX 5080 GamingPro OC. Graphics processor family: NVIDIA, Graphics |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| TDP | 360 |
| Tv tuner integrated | No |
| Unit box height | 0.215 |
| Unit box length | 0.43 |
| Unit box width | 0.105 |
| Unit calculated volume | 0.01273 |
| Unit calculated weight | 2.69 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 5 |
| User guide | Yes |
| Vendor homepage | https://www.palit.com/palit/vgapro.php?id=5405&lang=en |
| Virtual reality (vr) ready | Yes |
| Vram | 16 |
| Vram bandwidth gbs | 960 |
| Vram bus bits | 256 |
| Vram type | GDDR7 |