AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €1,187.88
GIGABYTE AERO OC RTX 5070 Ti 16G is a white dual-slot Blackwell gaming GPU (GB203, TSMC 4nm). 8,960 CUDA cores, 16 GB GDDR7 (256-bit, 28 Gbps, ~896 GB/s), PCIe 5.0 x16. Boost clock 2588 MHz OC. TDP 300W, recommended PSU 850W, 16-pin 12V-2x6. WINDFORCE triple-fan cooling with vapor chamber. 1× HDMI 2.1b + 3× DisplayPort 2.1b. RGB Fusion 2.0, Dual BIOS, DLSS 4. 3-year warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| Condition | New |
| SKU | 1435038 |
| Warranty | 36 mo |
| DETAILS | |
| Interface | PCI Express x16 5.0 |
| Memory bus | 256 bit |
| Recommended PSU | 850 W |
| TDP | 750 W |
| VRAM | 16 GB |
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Boost clock | 2588 |
| Cables included | Power |
| Category code | VGP |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 3X |
| Cooling type | Active |
| Cuda | Yes |
| Cuda cores | 8960 |
| Depth | 75 |
| Description | <p>Unlock unparalleled gaming prowess with GIGABYTE's NVIDIA graphics cards. Eng |
| Directx version | 12.0 |
| Display DP | 3x DisplayPort 2.1b |
| Display HDMI | 1x HDMI 2.1b |
| Displayport version | 2.1a |
| Dlss | DLSS 4 |
| DP count | 3 |
| Dual BIOS | Yes |
| Dual link dvi | No |
| Fan count | 3 |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| GPU die | GB203-200 |
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 Ti |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| HDMI count | 1 |
| HDMI version | 2.1b |
| Height | 149 |
| Illumination | Yes |
| Length | 340 |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 |
| Memory bandwidth (max) | 28 |
| Memory clock speed | 30000 |
| Model | GeForce RTX 5070 Ti AERO OC 16G |
| Number of slots | 2 |
| Nvidia g sync | Yes |
| Opengl version | 4.6 |
| Overclocked (oc) edition | Yes |
| Package depth | 427 |
| Package height | 105 |
| Package type | Box |
| Package weight | 3000 |
| Package width | 264 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| PCIE slot | PCIe 5.0 x16 |
| Power connector | 1x 16-pin 12V-2x6 |
| Process node | TSMC 4nm |
| Processor frequency | 2588 |
| Product colour | White |
| Product net weight | 2 |
| Products per shipping (inner) case | 1 |
| RGB | RGB Fusion 2.0 |
| Series | AERO |
| Slot width | 2-slot |
| Summary | GIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti AERO OC 16G Graphics Card - 16GB GDDR7, 256bit, PCI |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| TDP | 300 |
| Tv tuner integrated | No |
| Unit box height | 0.27 |
| Unit box length | 0.44 |
| Unit box width | 0.11 |
| Unit calculated volume | 0.01951 |
| Unit calculated weight | 2.7 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 5 |
| Vapor chamber | Yes |
| Vendor homepage | https://www.gigabyte.com/ |
| Vram | 16 |
| Vram bandwidth gbs | 896 |
| Vram bus bits | 256 |
| Vram speed gbps | 28 |
| Vram type | GDDR7 |
| Warranty period | 4 |
| Weight | 2000 |