AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €1,385.87
ASUS ROG STRIX RTX 5070 Ti O16G GAMING OC Edition is a high-performance Blackwell gaming GPU (GB203, TSMC 4nm). 8,960 CUDA cores, 16 GB GDDR7 (256-bit, 896 GB/s, 28 Gbps), PCIe 5.0 x16. Boost clock 2625 MHz OC / 2602 MHz default. TDP 300W, recommended PSU 850W, 16-pin PCIe Gen5. 3.2-slot triple Axial-Tech fan with vapor chamber + 8 heat pipes (332 × 147.3 × 64 mm). 2× HDMI 2.1b + 3× DisplayPort 2.1b. 1,492 AI TOPS, Aura Sync ARGB, DLSS 4. 3-year warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASUS |
| Condition | New |
| SKU | 1444218 |
| Warranty | 36 mo |
| DETAILS | |
| Interface | PCIe 5.0 |
| Memory bus | 256 bit |
| Recommended PSU | 850 W |
| TDP | 850 W |
| VRAM | 16 GB |
| Ai tops | 1492 |
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Base clock | 2295 |
| Boost clock default | 2602 |
| Boost clock oc | 2625 |
| Category code | VGP |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| Cooling type | Active |
| Cuda | Yes |
| Cuda cores | 8960 |
| Data transfer rate | 28 |
| Depth | 64 |
| Description | <p>ROG Strix GeForce RTX™ 5070 Ti<br><b>FIND YOUR EDGE</b><br>The premium perfor |
| Display DP | 3x DisplayPort 2.1b |
| Display HDMI | 2x HDMI 2.1b |
| Displayport version | 2.1b |
| Dlss | DLSS 4 |
| DP count | 3 |
| Dual link dvi | No |
| Fan count | 3 |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| GPU die | GB203-200 |
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 Ti |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Hdcp | Yes |
| Hdcp version | 2.3 |
| HDMI count | 2 |
| HDMI version | 2.1b |
| Heat pipes | 8 |
| Height | 64 |
| Height | 147.3 |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Length | 332 |
| Length | 332 |
| Manual | Yes |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 |
| Model | STRIX-RTX5070TIO16G-GAM |
| Npu performance up to | 1406 |
| Number of slots | 3.2 |
| Nvidia g sync | Yes |
| Opengl version | 4.6 |
| Overclocked (oc) edition | Yes |
| Package depth | 226 |
| Package height | 126 |
| Package type | Box |
| Package weight | 2640 |
| Package width | 420 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| PCIE slot | PCIe 5.0 x16 |
| Power connector | 1x 16-pin PCIe Gen5 |
| Process node | TSMC 4nm |
| Processor boost clock speed | 2602 |
| Processor frequency (oc mode) | 2625 |
| Product colour | Multicolour |
| Product net weight | 1.67 |
| Series | ROG STRIX |
| Slot width | 3.2-slot |
| Summary | ASUS ROG -STRIX-RTX5070TI-O16G-GAMING. Graphics processor family: NVIDIA, Graphi |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| TDP | 300 |
| Tv tuner integrated | No |
| Unit box height | 0.127 |
| Unit box length | 0.42 |
| Unit box width | 0.226 |
| Unit calculated volume | 0.012 |
| Unit calculated weight | 2.64 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 4 |
| Vapor chamber | Yes |
| Vendor homepage | https://rog.asus.com/graphics-cards/graphics-cards/rog-strix/rog-strix-rtx5070ti |
| Virtual reality (vr) ready | Yes |
| Vram | 16 |
| Vram bandwidth gbs | 896 |
| Vram bus bits | 256 |
| Vram speed gbps | 28 |
| Vram type | GDDR7 |
| Weight | 1670 |
| Width | 147.3 |