AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €117.44
AMD Radeon RX 560 GPU with 4GB GDDR5 128-bit memory. 896 stream processors, 1175 MHz base / 1275 MHz boost. PCIe 3.0. Outputs: DVI-D, HDMI, DisplayPort. FreeSync, DirectX 12, active dual-fan cooling.
| GENERAL | |
| Manufacturer | BIOSTAR |
| Condition | New |
| SKU | 1449677 |
| DETAILS | |
| Frequency | 1175 MHz |
| Interface | PCIe 3.0 |
| Memory bus | 128 bit |
| VRAM | 4 GB |
| Amd freesync | Yes |
| Boost frequency | 1275 MHz |
| Category code | VGP |
| Cooling slots | 2 |
| Cooling type | Active |
| Cuda | Yes |
| Cuda cores | 896 |
| Description | <p><ul> · <li>AMD Radeon RX560 (Baffin) GPU</li> · <li>4GB GDDR5, 128bit with DV |
| Directx | 12 |
| Directx version | 12.0 |
| DP count | 1 |
| Dual link dvi | No |
| Dvi d ports quantity | 1 |
| Fan count | 2 |
| Fan diameter | 80 |
| Freesync | Yes |
| Graphics processor | Radeon RX 560 |
| Graphics processor family | AMD |
| HDMI count | 1 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 |
| Memory bandwidth (max) | 6 |
| Outputs | DVI-D, HDMI, DisplayPort |
| Processor boost clock speed | 1275 |
| Processor frequency | 1175 |
| Product net weight | 0.3 |
| Quick installation guide | Yes |
| Summary | Biostar Radeon RX560. Graphics processor family: AMD, Graphics processor: Radeon |
| Tv tuner integrated | No |
| Unit box height | 0.175 |
| Unit box length | 0.235 |
| Unit box width | 0.065 |
| Unit calculated volume | 0.003127 |
| Unit calculated weight | 0.645 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 20 |
| Vendor homepage | https://www.biostar.com.tw/app/en/vga/introduction.php?S_ID=265#specification |
| Vram type | GDDR5 |
| Windows operating systems supported | Yes |