AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €177.74
1000W fully modular ATX 3.1 power supply. 80 PLUS Platinum (92% efficiency), Active PFC. PCIe Gen5 ready, 100% Japanese capacitors. 120mm FDB fan. OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP protection. White colour. 10-year warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| Condition | New |
| SKU | 1424542 |
| DETAILS | |
| Color | White |
| Efficiency | 80 PLUS Platinum |
| Fan diameter | 120 mm |
| Fan size | 120 mm |
| Form factor | ATX |
| Modular | Yes |
| Power | 1000 W |
| Ac input frequency | 50/60 |
| Ac input voltage | 100 - 240 |
| Atx power connector (20+4 pin) | Yes |
| Atx version | 3.1 |
| Atx version | 3.1 |
| Bearing technology | Ball bearing |
| Cabling type | Fully-Modular |
| Category code | PSU |
| Combined power ( 12v) | 3.6 |
| Combined power (+12v) | 999.6 |
| Combined power (+3.3v) | 125 |
| Combined power (+5v) | 125 |
| Combined power (+5vsb) | 15 |
| Cooling type | Active |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Depth | 140 |
| Description | <p>Ensure reliable and efficient power delivery with GIGABYTE power supplies. De |
| Efficiency | 92 |
| Fan bearing | FDB |
| Fan location | Top |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| Floppy drive power connector | 2 |
| Height | 86 |
| Hold time | 16 |
| Input current | 15 - 6.5 |
| Max output current ( 12v) | 0.3 |
| Max output current (+12v) | 83.3 |
| Max output current (+3.3v) | 25 |
| Max output current (+5v) | 25 |
| Max output current (+5vsb) | 3 |
| Mean time between failures (mtbf) | 100000 |
| Model name | AORUS ELITE P1000W ICE Power Supply Unit - PCIe 5.0, 80 PLUS Platinum, Fully mod |
| Molex connectors | 4 |
| Motherboard power cable length | 650 |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of fans | 1 |
| Number of SATA power connectors | 6 |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 206 |
| Package height | 120 |
| Package type | Box |
| Package weight | 3732 |
| Package width | 340 |
| PCI express connector | Yes |
| PCI express power connectors (6+2 pin) | 6 |
| PCIE connectors 8pin | 6 |
| PCIE gen5 ready | Yes |
| Peripheral (molex) power connectors (4 pin) | 4 |
| Pfc | Active |
| Power factor | 0.9 |
| Power factor correction (pfc) type | Active |
| Power good signal delay range | 100 - 150 |
| Power protection features | Over current/Over power/Over voltage/Overheating/Short circuit/Under voltage |
| Product colour | White |
| Purpose | PC |
| SATA connectors | 6 |
| Summary | GIGABYTE AORUS ELITE P1000W ICE Power Supply Unit - PCIe 5.0, 80 PLUS Platinum, |
| Unit box height | 0.205 |
| Unit box length | 0.34 |
| Unit box width | 0.12 |
| Unit calculated volume | 0.01086 |
| Unit calculated weight | 3.73 |
| Units per shipping box | 5 |
| Vendor homepage | https://www.gigabyte.com/uk/Power-Supply/GP-AE1000PM-PG5-ICE-rev-10#kf |
| Warranty period | 10 |
| Warranty years | 10 |
| Weight | 3102 |
| Width | 150 |