AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €41.66
Micro-ATX Intel H610 motherboard for LGA1700 (12th/13th/14th Gen Core). 2x DDR5 DIMM up to 128GB. 1x PCIe 4.0 x16, 1x M.2 (PCIe Gen3). HDMI, DVI-D, 4x SATA III. Gigabit Ethernet (Intel I219V). USB 3.2 Gen1. UEFI BIOS. 3-year warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | BIOSTAR |
| Condition | New |
| SKU | 1449683 |
| DETAILS | |
| Chipset | Intel H610 |
| Form factor | micro ATX |
| RAM slots | 2 |
| Socket | LGA 1700 |
| Wi-Fi | No |
| 1st m.2 highest PCI express generation | 3.0 |
| 1st m.2 largest key size | 2280 |
| Atx power connector (24 pin) | Yes |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Audio connector | Yes |
| Audio output channels | 7.1 |
| BIOS type | UEFI |
| Bundled software | BullGuard |
| Cables included | SATA |
| Category code | MBI |
| Chipset vendor | Intel |
| Clear cmos jumper | Yes |
| Compatible processor series | Intel Core/Intel Core i3 12th Gen/Intel Core i3 13th Gen/Intel Core i3 14th Gen/ |
| Component for | PC |
| CPU fan connector | Yes |
| Depth | 208 |
| Description | <p><b>Intel H610 chipset</b><br>With the Intel® H610 chipset and the 12th genera |
| Directx version | 12.0 |
| Display outputs | HDMI, DVI-D |
| Drivers included | Yes |
| Dvi d ports quantity | 1 |
| ECC сompatibility | Non-ECC |
| Eps power connector (8 pin) | Yes |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet/Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 1 |
| Front panel connector | Yes |
| Hdcp | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 3 |
| LAN | Gigabit (Intel I219V) |
| LAN controller | Intel I219V |
| M2 slots | 1 |
| Max ram | 128 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | DIMM |
| Microphone in | Yes |
| Model | H610MHD D5 |
| Number of com connectors | 1 |
| Number of CPU fan connectors | 1 |
| Number of eps power connectors (8 pin) | 1 |
| Number of m.2 (m) slots | 1 |
| Number of SATA iii connectors | 4 |
| Number of storage drives supported | 5 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Pc health monitoring | Fan/Temperature/Voltage |
| PCI express x1 (gen 3.x) slots | 1 |
| PCI express x16 (gen 4.x) slots | 1 |
| PCIE x16 slots | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Product colour | Black |
| Ps/2 ports quantity | 1 |
| Ram max | 128 |
| Ram type | DDR5 |
| SATA ports | 4 |
| Summary | Biostar H610MHD D5. Processor manufacturer: Intel, Processor socket: LGA 1700, C |
| Supported memory clock speed (max) | 5600 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Supported storage drive interfaces | PCI Express 3.0,SATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Tpm connector | Yes |
| Unbuffered memory | Yes |
| Unit box height | 0.22 |
| Unit box length | 0.27 |
| Unit box width | 0.06 |
| Unit calculated volume | 0.004256 |
| Unit calculated weight | 0.768 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 20 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.2 gen 1 (3.1 gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.2 gen 1 (3.1 gen 1) type a ports quantity | 2 |
| USB connector type | USB Type-A |
| Vendor homepage | https://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=1138 |
| Wi fi | No |
| Width | 236 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64/Windows 11 x64 |