AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €78.34
AMD Ryzen 5 5500 desktop CPU. 6 cores / 12 threads, 3.6 GHz base / 4.2 GHz boost, 16MB L3 cache. Socket AM4, 7nm lithography, 65W TDP. Supports DDR4-3200, PCIe 3.0. MultiPack version (no cooler included).
| GENERAL | |
| Manufacturer | AMD |
| Condition | New |
| SKU | 1426910 |
| DETAILS | |
| Cores | 6 |
| Frequency | 3.6 GHz |
| Socket | Socket AM4 |
| TDP | 65 W |
| Threads | 12 |
| Architecture | Zen 3 (Cezanne) |
| Boost frequency | 4.2 GHz |
| Cache | 16 |
| Cache | 16 |
| Category code | CPU |
| Compatible operating systems | Windows 11 - 64-Bit Edition , Windows 10 - 64-Bit Edition , RHEL x86 64-Bit , Ub |
| CPU family name | AMD Ryzen 5 |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Integrated GPU | No |
| Lithography | 7 nm |
| Market segment | Desktop |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 |
| Maximum number of PCI express lanes | 24 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory support | DDR4-3200 |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Model | 100-100000457MPK |
| Model number | 5500 |
| On board graphics card | No |
| On board graphics card model | Not available |
| Package type | Tray |
| PCI express slots version | 3.0 |
| PCIE version | 3.0 |
| Processor boost frequency | 4.2 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processor lithography | 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 5500 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Summary | AMD Ryzen 5 5500. Processor family: AMD Ryzen™ 5, Processor socket: Socket AM4, |
| Supported instruction sets | AES/AVX/AVX 2.0/SSE/SSE2/SSE3/SSE4.1/SSE4.2/SSSE3 |
| Unit box height | 0.07 |
| Unit box length | 0.12 |
| Unit box width | 0.12 |
| Unit calculated volume | 0.001779 |
| Unit calculated weight | 0.454 |
| Units per shipping box | 12 |
| Vendor homepage | https://www.amd.com/ |