AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €97.59
100m LC-LC OM3 multimode fibre optic patch cable (50/125µm), full duplex. Insertion loss: 0.3 dB. Ceramic connectors ensure low signal loss and high reliability. Twin zip 3mm LS0H (halogen-free) jacket. Total immunity to EMI. 10-year warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | LINDY |
| Condition | New |
| SKU | 1351258 |
| Warranty | 10 years |
| DETAILS | |
| Cable length | 100 |
| Color | Turquoise |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable type | Patch Cable |
| Category code | FCB |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Cladding diameter | 125 |
| Core diameter | 50 µm |
| Core diameter | 50 |
| Description | <p>Lindy Multimode fibre optic patch cables are ideal for use in telecoms and fo |
| Doesn't contain | Halogen |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Fibre optic type | OM3 |
| Fibre type | OM3 Multimode |
| Full duplex | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Harmonized system (hs) code | 85447000 |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Insertion loss | 0.3 |
| Jacket | LS0H 3mm |
| Model name | 100m Fibre Optic Patch Lead OM3 LC to LC Connectors |
| Summary | Lindy 100m Fibre Optic Patch Lead OM3 LC to LC Connectors. Cable length: 100 m, |
| Unit box height | 0.09 |
| Unit box length | 0.28 |
| Unit box width | 0.25 |
| Unit calculated volume | 0.0063 |
| Unit calculated weight | 1.4 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | https://www.lindy.co.uk/cables-adapters-c1/network-c420/100m-fibre-optic-patch-l |