AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €2,426.17
MikroTik CCR2216-1G-12XS-2XQ is a flagship 100G cloud core router with 2x QSFP28 (100G) cages, 12x SFP28 (25G) slots, 1x GbE port. 16-core 2GHz Alpine AL73400 CPU, 16GB RAM, 128MB NAND, 2x M.2 SATA slots. L3 Hardware Offloading via Marvell Prestera Aldrin2. Hot-swap fans and dual-redundant PSU. 1U rackmount.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1372154 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 443x367x44 mm |
| Form factor | 1U Rackmount |
| Ports | 1 |
| Throughput | 100 Gbps |
| 3g/4g USB modem compatibility | No |
| Ac input voltage | 100 - 240 |
| Built in processor | Yes |
| Category code | ROU |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| CPU | 2GHz 16-core Alpine AL73400 |
| Depth | 367 |
| Description | <p>The new MikroTik flagship with the power of a whole fleet. Unleash the power |
| Dual PSU | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Height | 44 |
| Hot swap fans | Yes |
| Internal memory | 16000 |
| Internal storage capacity | 0.128 |
| L3 hw offload | Yes |
| M2 SATA slots | 2 |
| Operating system installed | RouterOS |
| Operating temperature | -20 to 60°C |
| Operating temperature (t t) | -20 - 60 |
| Os | RouterOS |
| Power source type | AC |
| Processor frequency | 2000 |
| Processor model | Alpine AL73400 |
| Product colour | Silver |
| Product model code | CCR2216-1G-12XS-2XQ |
| Qsfp28 ports | 2 |
| Rack capacity | 1U |
| Rack mounting | Yes |
| Ram | 16000 |
| Sfp28 ports | 12 |
| Sfp28 ports quantity | 12 |
| Sim card slot | No |
| Storage | 0.128 |
| Summary | Mikrotik CCR2216-1G-12XS-2XQ. Ethernet interface type: Gigabit Ethernet. Process |
| Unit box height | 0.105 |
| Unit box length | 0.625 |
| Unit box width | 0.45 |
| Unit calculated volume | 0.02953 |
| Unit calculated weight | 6.65 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/ccr2216_1g_12xs_2xq |
| Web based management | Yes |
| Width | 443 |