AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €46.06
TP-Link TL-SG1008P is an 8-port Gigabit unmanaged desktop PoE switch with 4 PoE ports (IEEE 802.3af, 15.4W per port, 55W total). 802.1p/DSCP QoS, IGMP snooping, switching capacity 16Gbps, 4000 MAC table, 16KB jumbo frames. Metal casing, fanless. Plug and play.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1140617 |
| DETAILS | |
| PoE | Yes |
| PoE budget | 64 W |
| Ports | 8 |
| Power | 75 W |
| Throughput | 16 Gbps |
| Type | Managed |
| 10g support | No |
| Ac input frequency | 50/60 |
| Ac input voltage | 100 - 240 |
| Auto mdi/mdi x | Yes |
| Auto negotiation | Yes |
| Basic switching rj 45 ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Cable types supported | Cat3/Cat4/Cat5/Cat5e |
| Cables included | AC |
| Category code | SWI |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T/100BASE-TX/10BASE-T |
| Dc input voltage | 53.5 |
| Depth | 98 |
| Description | <p><b>PoE Switches for Your Ultra Convenience</b><br>8-Port Gigabit Desktop Swit |
| Fanless | Yes |
| Fanless | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Forwarding rate | 11.904 |
| Gigabit ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Heat dissipation | 225.75 |
| Height | 27 |
| Housing material | Metal |
| Igmp snooping | Yes |
| Input current | 1.31 |
| Jumbo frames | 16KB |
| Jumbo frames | 16000 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Layer | 2 |
| LED indicators | Yes |
| MAC address auto aging supported | Yes |
| MAC address auto learning supported | Yes |
| MAC address table | 4000 |
| MAC table | 4000 |
| Maximum cable length | 100 |
| Model name | 8-Port Gigabit Desktop PoE Switch with 4-Port |
| Networking standards | IEEE 802.1p/IEEE 802.3/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3af/IEEE 802.3i/IEEE 802.3u/IEEE 80 |
| Number of power supply units | 1 |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature | 0-40°C |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Package depth | 280 |
| Package height | 68 |
| Package type | Box |
| Package weight | 1250 |
| Package width | 223 |
| POE ports | 4 |
| POE standard | IEEE 802.3af |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 75 |
| Power over ethernet (poe) ports quantity | 4 |
| Power source | DC/PoE |
| Power supply included | Yes |
| Product colour | Grey |
| Quality of service (qos) support | No |
| Rack mounting | No |
| Stackable | No |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Store and forward | Yes |
| Summary | TP-Link 8-Port Gigabit Desktop PoE Switch with 4-Port. Switch type: Managed. Bas |
| Sustainability compliance | Yes |
| Switching capacity gbps | 16 |
| Unit box height | 0.07 |
| Unit box length | 0.28 |
| Unit box width | 0.225 |
| Unit calculated volume | 0.005384 |
| Unit calculated weight | 1.08 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 12 |
| User guide | Yes |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/uk/service-provider/unmanaged-switch/tl-sg1008p/ |
| Width | 171 |