AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €120.04
TP-Link Omada ER7406 is a Gigabit Multi-WAN VPN router with 5x GbE RJ45 + 1x GbE SFP WAN/LAN, USB 3.0 for LTE backup, 50x VPN tunnels (IPsec/SSL/GRE/WireGuard/PPTP/L2TP/OpenVPN), DPI, IPS/IDS. 512MB DDR4 RAM, Omada SDN cloud management. Rackmount/Desktop. Operating temp 0-50°C.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1420713 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 294x140x44 mm |
| Ports | 5 |
| Power | 7.5 W |
| Throughput | 10/100/1000 Mbps |
| Wi-Fi | No |
| 3g/4g USB modem compatibility | Yes |
| Ac input frequency | 50/60 |
| Ac input voltage | 100 - 240 |
| Arp attack prevention | Yes |
| Cables included | AC |
| Category code | ROU |
| Cloud managed | Yes |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS |
| Depth | 140 |
| Description | <p><ul><li>1× Gigabit SFP WAN/LAN port</li><li>5× Gigabit RJ45 ports (1× WAN, 4× |
| DHCP server | Yes |
| Dmz support | Yes |
| Dos attack prevention | Yes |
| Dsl WAN | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Flash | 128 |
| Flash memory | 128 |
| Height | 44 |
| Icmp attack prevention | Yes |
| Installed SFP modules quantity | 1 |
| Internal memory | 512 |
| Internal memory type | DDR4 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Lte backup | Yes |
| MAC operating systems supported | Yes |
| Model | ER7406 |
| Networking standards | IEEE 802.1D/IEEE 802.3/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3u/IEEE 802.3x/IEEE 802.3z |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature | 0-50°C |
| Operating temperature (t t) | 0 - 50 |
| Os | Omada SDN |
| Power consumption (max) | 7.5 |
| Product colour | Black |
| Quick installation guide | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Ram | 512 |
| Ram type | DDR4 |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES/192-bit AES/256-bit AES/DES/MD5/SHA-1/SHA-2/SHA-384/SHA-512 |
| SFP ports | 1 |
| SFP WAN | Yes |
| Sim card slot | No |
| Static route | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | TP-Link ER7406. Networking standards: IEEE 802.1D, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEE |
| Unit box height | 0.235 |
| Unit box length | 0.345 |
| Unit box width | 0.08 |
| Unit calculated volume | 0.006486 |
| Unit calculated weight | 1.77 |
| Units per shipping box | 1 |
| Url filtering | Yes |
| USB ports | 1 |
| USB ports quantity | 1 |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/uk/business-networking/omada-router-wired-router/er7406/ |
| VLAN support | Yes |
| VPN protocols | IPsec/SSL/GRE/WireGuard/PPTP/L2TP/OpenVPN |
| VPN tunnels | 50 |
| Web based management | Yes |
| Width | 294 |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 2000/Windows 7/Windows 8/Windows 8.1/Windows 98SE/Windows NT/ |