AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €111.34
L2 cloud managed rack switch with 16x Fast Ethernet PoE ports (802.3bt 90W, Hi-PoE, 135 W total budget), 2x SFP uplinks. DoLynk Care managed. VLAN 32, PoE watchdog, loop protection, LLDP. 1U rackmount metal casing.
| GENERAL | |
| Manufacturer | DAHUA |
| Condition | New |
| SKU | 1424883 |
| DETAILS | |
| Form factor | 1U |
| Operating temp | –10-55 °C |
| PoE | Yes |
| PoE budget | 135 W |
| Ports | 18 |
| Throughput | 7.2 Gbps |
| Type | Managed |
| 10g support | No |
| Basic switching rj 45 ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Category code | SWI |
| Depth | 440 |
| Description | <p>Highly intuitive, the Smart Managed Switch can manage local networks. With th |
| DHCP features | DHCP client |
| Forwarding rate | 5.36 |
| Gigabit ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Height | 44 |
| Housing material | Metal |
| Housing material | Metal |
| Jumbo frames | 15000 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Layer | L2 |
| MAC address table | 8000 |
| MAC table | 8000 entries |
| Management | DoLynk Care |
| Max POE per port | 90 |
| Mean time between failures (mtbf) | 763.502 |
| Model | CS4218-16ET-135 |
| Model name | DH-CS4218-16ET-135 |
| Networking standards | IEEE 802.3/IEEE 802.3ad/IEEE 802.3u/IEEE 802.3x/IEEE 802.3z |
| Number of vlans | 32 |
| Operating relative humidity (h h) | 5 - 95 |
| Operating temperature (t t) | -10 - 55 |
| Package depth | 540 |
| Package height | 90 |
| Package weight | 2880 |
| Package width | 342 |
| Packet buffer memory | 4 |
| POE ports | 16 |
| POE standard | IEEE 802.3af/at/bt/Hi-PoE |
| Power consumption (max) | 154 |
| Power consumption max | 154 W |
| Power over ethernet (poe) power per port | 30 |
| Power source | AC |
| Power supply included | Yes |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Reset button | Yes |
| SFP module slots quantity | 2 |
| SFP ports | 2 |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 95 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | Dahua Technology DH-CS4218-16ET-135. Switch type: Managed, Switch layer: L2. Bas |
| Switch type | Managed (Cloud) |
| Unit box height | 0.09 |
| Unit box length | 0.54 |
| Unit box width | 0.345 |
| Unit calculated volume | 0.01948 |
| Unit calculated weight | 3.44 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 5 |
| Vendor homepage | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/Transmission/Cloud-Managed-S |
| VLAN support | Yes |
| Vlans | 32 |
| Weight | 2230 |
| Width | 220 |