AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €805.00
ASRock Challenger Radeon RX 9070 XT 16GB. AMD RDNA 4, 16GB GDDR6 256-bit memory, PCI Express 5.0, 2970 MHz boost / 2400 MHz gaming, 4096 stream processors, triple Striped Axial Fan cooling, 3x DP 2.1a, 1x HDMI 2.1b, requires 750W PSU.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASROCK |
| Condition | New |
| SKU | 1453091 |
| DETAILS | |
| Form factor | Full-Height/Full-Length |
| Interface | PCI Express x16 5.0 |
| Memory bus | 256 bit |
| TDP | 750 W |
| VRAM | 16 GB |
| Weight | 1.04 kg |
| Architecture | RDNA 4 |
| Boost clock | 2970 MHz |
| Category code | VGP |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/UKCA |
| Compute units | 64 |
| Compute units | 64 |
| Cooling slots | 2.8 |
| Cooling tech | Striped Axial Fan |
| Cooling technology | Asrock Striped Axial Fan |
| Cooling type | Active |
| Cooling type | Active |
| Cuda | No |
| Data transfer rate | 20 |
| Depth | 56 |
| Depth | 56 |
| Description | <p><b>Triple Fan Design</b><br>Triple fan design helps to optimize system coolin |
| Directx | 12 Ultimate |
| Directx version | 12 Ultimate |
| Displayport count | 3 |
| Displayport version | 2.1a |
| Displayport version | 2.1a |
| DP count | 3 |
| Dual link dvi | No |
| Fan count | 3 |
| Fans | 3 |
| Gaming boost clock | 2400 MHz |
| GPU | Radeon RX 9070 XT |
| GPU family | AMD |
| Graphics processor | Radeon RX 9070 XT |
| Graphics processor family | AMD |
| Hdcp | Yes |
| HDMI count | 1 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDMI version | 2.1b |
| Height | 123 |
| Height | 123 |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Length | 290 |
| Length | 290 |
| Max displays | 4 |
| Max resolution | 7680x4320 |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 |
| Number of slots | 2.8 |
| Opengl | 4.6 |
| Opengl version | 4.6 |
| Package type | Box |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Power connectors | 2x 8-pin |
| Processor boost clock speed | 2970 |
| Processor boost clock speed (gaming mode) | 2400 |
| Product colour | Black |
| Product net weight | 1.038 |
| PSU required | 750 |
| Quick installation guide | Yes |
| RGB | Yes |
| Stream processors | 4096 |
| Stream processors | 4096 |
| Summary | Asrock Challenger AMD Radeon RX 9070 XT 16GB. Graphics processor family: AMD, Gr |
| Supplementary power connectors | 2x 8-pin |
| Tv tuner integrated | No |
| Unit box height | 0.1 |
| Unit box length | 0.405 |
| Unit box width | 0.215 |
| Unit calculated volume | 0.0107 |
| Unit calculated weight | 1.69 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 5 |
| Vendor homepage | https://asrock.com/Graphics-Card/AMD/Radeon%20RX%209070%20XT%20Challenger%2016GB |
| Vram type | GDDR6 |
| Waste electrical and electronic equipment (weee) compliance | Yes |
| Weight | 1038 |