AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €866.67
AMD Radeon RX 9070 XT with 16GB GDDR6 256-bit memory, PCI Express x16 5.0, boost clock 3100MHz, 4096 stream processors, 3-fan Taichi 3X cooling, 3x DP 2.1a, 1x HDMI 2.1b, DirectX 12 Ultimate, OpenGL 4.6.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASROCK |
| Condition | New |
| SKU | 1457479 |
| DETAILS | |
| Interface | PCI Express x16 5.0 |
| Memory bus | 256 bit |
| TDP | 850 W |
| VRAM | 16 GB |
| Architecture | AMD RDNA4 |
| Boost clock | 3100 MHz |
| Cables included | Power |
| Category code | VGP |
| Cooling | ASRock Taichi 3X Active |
| Cooling slots | 3 |
| Cooling type | Active |
| Cuda | No |
| Data transfer rate | 20 |
| Depth | 140 |
| Description | <p><b>Reverse Spin</b><br /> · The center fan spins reversely to lower turbulenc |
| Directx | 12 Ultimate |
| Directx version | 12 Ultimate |
| Displayport version | 2.1a |
| Displayports | 3 |
| DP count | 3 |
| DP version | 2.1a |
| Dual BIOS | Yes |
| Dual link dvi | No |
| Fan count | 3 |
| Fans | 3 |
| Gaming clock | 2750 MHz |
| GPU family | AMD |
| GPU model | Radeon RX 9070 XT |
| Graphics processor | Radeon RX 9070 XT |
| Graphics processor family | AMD |
| Hdcp | Yes |
| HDMI count | 1 |
| HDMI ports | 1 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDMI version | 2.1b |
| Height | 61 |
| Illumination | Yes |
| Illumination | Yes |
| Length | 330 |
| Length | 330 |
| Max resolution | 7680x4320 |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 |
| Min PSU | 850 W |
| Number of slots | 3 |
| Opengl | 4.6 |
| Opengl version | 4.6 |
| Phase design | 16 power phases |
| Processor boost clock speed | 3100 |
| Processor boost clock speed (gaming mode) | 2750 |
| Product net weight | 1.554 |
| Quick installation guide | Yes |
| Shader model version | No |
| Stream processors | 4096 |
| Stream processors | 4096 |
| Summary | Asrock Taichi AMD Radeon RX 9070 XT 16GB OC. Graphics processor family: AMD, Gra |
| Tv tuner integrated | No |
| Unit box height | 0.11 |
| Unit box length | 0.405 |
| Unit box width | 0.24 |
| Unit calculated volume | 0.0125 |
| Unit calculated weight | 2.54 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 5 |
| Vendor homepage | https://www.asrock.com/Graphics-Card/AMD/Radeon%20RX%209070%20XT%20Taichi%2016GB |
| Vram type | GDDR6 |
| Weight | 1554 |