AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €879.40
AMD Radeon RX 9070 XT (RDNA 4) graphics card with 16GB GDDR6 (256-bit). 4096 stream processors, boost clock 3060 MHz, data rate 20 Gbit/s. PCIe 5.0 x16. Outputs: 3× DisplayPort 2.1a + 1× HDMI 2.1b. TUF triple Axial-tech fan with MaxContact heatsink. DirectX 12 Ultimate, OpenGL 4.6. 3.125-slot, 330mm length. Min PSU 850W.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASUS |
| Condition | New |
| SKU | 1431946 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 330 x 140 x 62.5 mm |
| Interface | PCIe 5.0 |
| Memory bus | 256 bit |
| TDP | 850 W |
| VRAM | 16 GB |
| Boost clock | 3060 |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Category code | VGP |
| Cooling slots | 3.125 |
| Cooling technology | ASUS TUF Axial-tech 3x |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| Cooling type | Active |
| Cooling type | Active |
| Cuda | No |
| Data rate gbps | 20 |
| Data transfer rate | 20 |
| Depth | 62.5 |
| Description | <p><b>Game TUF. Built to Last.<br>ASUS TUF Gaming Radeon™ RX 9070 XT</b><br>The |
| Directx | 12 Ultimate |
| Directx version | 12 Ultimate |
| Displayport version | 2.1a |
| Displayport version | 2.1a |
| Displayports | 3 |
| DP count | 3 |
| Dual link dvi | No |
| Fan count | 3 |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| GPU | AMD Radeon RX 9070 XT |
| GPU architecture | RDNA 4 |
| Graphics processor | Radeon RX 9070 XT |
| Graphics processor family | AMD |
| Hdcp | Yes |
| Hdcp version | 2.3 |
| HDMI count | 1 |
| HDMI ports | 1 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDMI version | 2.1b |
| Height | 140 |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Length | 330 |
| Max displays | 4 |
| Max resolution | 7680x4320 |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 |
| Model | TUF-RX9070XT-O16G-GAMING |
| Number of slots | 3.125 |
| Opengl | 4.6 |
| Opengl version | 4.6 |
| Overclocked (oc) edition | Yes |
| Package depth | 226 |
| Package height | 126 |
| Package type | Box |
| Package weight | 2560 |
| Package width | 420 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Processor boost clock speed | 3060 |
| Product colour | Black/Silver |
| Product net weight | 0.7 |
| RGB | Yes |
| Stream processors | 4096 |
| Stream processors | 4096 |
| Summary | ASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMING. Graphics processor family: AMD, Graphi |
| Supplementary power | 3x 8-pin |
| Supplementary power connectors | 3x 8-pin |
| TDP min PSU | 850 W |
| Tv tuner integrated | No |
| Unit box height | 0.13 |
| Unit box length | 0.425 |
| Unit box width | 0.23 |
| Unit calculated volume | 0.01499 |
| Unit calculated weight | 2.83 |
| Units per shipping box | 4 |
| User guide | Yes |
| Vendor homepage | https://www.asus.com/motherboards-components/graphics-cards/tuf-gaming/tuf-rx907 |
| Vram type | GDDR6 |
| Weight | 1480 g |
| Weight | 1480 |