AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €874.89
AMD Radeon RX 9070 XT (RDNA 4) with 16GB GDDR6 (256-bit). 4096 stream processors, boost 3010 MHz, data rate 20 Gbit/s. PCIe 5.0 x16. 3× DisplayPort 2.1a + 1× HDMI 2.1b. Triple Axial-tech fan, MaxContact heatsink, phase-change TIM. 2.5-slot design, 312mm length. Dual BIOS. DirectX 12 Ultimate. Min PSU 750W.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASUS |
| Condition | New |
| SKU | 1431948 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 312 x 130 x 50 mm |
| Interface | PCIe 5.0 |
| Memory bus | 256 bit |
| TDP | 750 W |
| VRAM | 16 GB |
| Boost clock | 3010 |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Category code | VGP |
| Cooling fans | 3 |
| Cooling slots | 2.5 |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech 3x + MaxContact |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| Cooling type | Active |
| Cooling type | Active |
| Cuda | No |
| Data rate gbps | 20 |
| Data transfer rate | 20 |
| Depth | 50 |
| Description | <p><b>Primed for Power</b><br>Experience Primal performance with the Prime Radeo |
| Directx | 12 Ultimate |
| Directx version | 12 Ultimate |
| Displayport version | 2.1a |
| Displayport version | 2.1a |
| Displayports | 3 |
| DP count | 3 |
| Dual BIOS | Yes |
| Dual link dvi | No |
| Fan count | 3 |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| GPU | AMD Radeon RX 9070 XT |
| GPU architecture | RDNA 4 |
| Graphics processor | Radeon RX 9070 XT |
| Graphics processor family | AMD |
| Hdcp | Yes |
| Hdcp version | 2.3 |
| HDMI count | 1 |
| HDMI ports | 1 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDMI version | 2.1b |
| Height | 130 |
| Length | 312 |
| Manual | Yes |
| Max displays | 4 |
| Max resolution | 7680x4320 |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 |
| Model | PRIME-RX9070XT-O16G |
| Number of slots | 2.5 |
| Opengl | 4.6 |
| Opengl version | 4.6 |
| Overclocked (oc) edition | Yes |
| Package depth | 233 |
| Package height | 88.5 |
| Package type | Box |
| Package weight | 1750 |
| Package width | 405 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Processor boost clock speed | 3010 |
| Product colour | Black |
| Product net weight | 0.7 |
| Stream processors | 4096 |
| Stream processors | 4096 |
| Summary | ASUS Prime -RX9070XT-O16G. Graphics processor family: AMD, Graphics processor: R |
| Supplementary power | 3x 8-pin |
| Supplementary power connectors | 3x 8-pin |
| TDP min PSU | 750 W |
| Tv tuner integrated | No |
| Unit box height | 0.09 |
| Unit box length | 0.405 |
| Unit box width | 0.235 |
| Unit calculated volume | 0.01011 |
| Unit calculated weight | 1.93 |
| Units per shipping box | 5 |
| Vendor homepage | https://www.asus.com/motherboards-components/graphics-cards/prime/prime-rx9070xt |
| Vram type | GDDR6 |
| Weight | 1160 g |
| Weight | 1160 |