AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €824.66
ASUS Prime RTX 5070 OC. NVIDIA Blackwell architecture, DLSS 4, 12GB GDDR7 192-bit memory, PCI Express 5.0, 2557 MHz boost clock, 6144 CUDA cores, Axial-tech triple-fan cooling, 2.5-slot design, SFF-Ready, 3x DP 2.1b, 1x HDMI 2.1b, requires 750W PSU.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASUS |
| Condition | New |
| SKU | 1434788 |
| DETAILS | |
| Form factor | Full-Height/Full-Length |
| Interface | PCIe 5.0 |
| Memory bus | 192 bit |
| TDP | 750 W |
| VRAM | 12 GB |
| Weight | 1.02 kg |
| Architecture | Blackwell |
| Boost clock | 2557 MHz |
| Category code | VGP |
| Cooling slots | 2.5 |
| Cooling tech | Axial-tech |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| Cooling type | Active |
| Cooling type | Active |
| Cuda | Yes |
| Cuda cores | 6144 |
| Data transfer rate | 28 |
| Depth | 50 |
| Depth | 50 |
| Description | <p><b>Primed for Power</b><br>Experience Primal performance with the Prime GeFor |
| Directx | 12 Ultimate |
| Directx version | 12 Ultimate |
| Displayport count | 3 |
| Displayport version | 2.1b |
| Displayport version | 2.1b |
| Dlss | 4 |
| DP count | 3 |
| Dual BIOS | Yes |
| Dual link dvi | No |
| Fan count | 3 |
| Fans | 3 |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| G sync | Yes |
| GPU | GeForce RTX 5070 |
| GPU family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Hdcp | Yes |
| Hdcp version | 2.3 |
| HDMI count | 1 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDMI version | 2.1b |
| Height | 126 |
| Height | 126 |
| Length | 304 |
| Length | 304 |
| Max displays | 4 |
| Max resolution | 7680x4320 |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 |
| Model | PRIME-RTX5070-O12G |
| Npu performance up to | 988 |
| Number of slots | 2.5 |
| Nvidia ansel | Yes |
| Nvidia g sync | Yes |
| Oc boost clock | 2587 MHz |
| Opengl | 4.6 |
| Opengl version | 4.6 |
| Overclocked (oc) edition | Yes |
| Package depth | 233 |
| Package height | 88.5 |
| Package type | Box |
| Package weight | 1672 |
| Package width | 405 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Power connectors | 1x 16-pin |
| Processor boost clock speed | 2557 |
| Processor frequency (oc mode) | 2587 |
| Product colour | Black |
| Product net weight | 1.4 |
| PSU required | 750 |
| Sff ready | Yes |
| Sff ready | Yes |
| Summary | ASUS Prime -RTX5070-O12G. Graphics processor family: NVIDIA, Graphics processor: |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Tv tuner integrated | No |
| Unit box height | 0.09 |
| Unit box length | 0.405 |
| Unit box width | 0.235 |
| Unit calculated volume | 0.0099115 |
| Unit calculated weight | 1.85 |
| Units per shipping box | 5 |
| Vendor homepage | https://www.asus.com/motherboards-components/graphics-cards/prime/prime-rtx5070- |
| Virtual reality (vr) ready | Yes |
| Vram type | GDDR7 |
| Weight | 1023 |