AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €8.22
Dual-band USB Wi-Fi 5 adapter, AC650 (433+200 Mbit/s). 5 dBi external high-gain omni-directional antenna. Plug-and-play with internal driver for Windows. USB 2.0. Compatible with Windows 10/8.1/8/7/XP.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MERCUSYS |
| Condition | New |
| SKU | 1297165 |
| DETAILS | |
| Form factor | USB adapter |
| Interface | USB |
| Security | WPA/WPA2, WEP |
| Throughput | 650 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| Antenna | Omni-directional |
| Antenna gain level (max) | 5 |
| Antennas | External 5 dBi Omni |
| Category code | WRA |
| Component for | PC/Laptop |
| Connectivity technology | Wireless |
| Depth | 16.8 |
| Description | <p><b>AC650 Dual Band Wi-Fi</b><br>MU6H receives Wi-Fi signals on two separate b |
| Dimensions | 57.8 x 16.8 x 173.4 |
| Frequency bands | 2.4 GHz + 5 GHz |
| Height | 173.4 |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Model | MU6H |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Os support | Windows 10/8.1/8/7/XP |
| Package depth | 148 |
| Package height | 38 |
| Package weight | 110 |
| Package width | 207 |
| Plug and play | Yes |
| Plug and play | Yes |
| Product colour | Black |
| Quick installation guide | Yes |
| Summary | Mercusys AC650 High Gain Wireless Dual Band USB Adapter. Connectivity technology |
| Unit box height | 0.15 |
| Unit box length | 0.205 |
| Unit box width | 0.04 |
| Unit calculated volume | 0.00123 |
| Unit calculated weight | 0.11 |
| Units per shipping box | 1 |
| USB connector form factor | Straight |
| USB version | 2.0 |
| Vendor homepage | https://www.mercusys.com.mx/product/details/mu6h#overview |
| Wi fi | Yes |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 57.8 |
| Wlan data transfer rates supported | 200/433 |