AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €49.14
Two-unit mesh Wi-Fi system covering up to 320 sq m. Dual-band Wi-Fi 5 (802.11ac), 1300 Mbit/s. MU-MIMO, Beamforming. Up to 100 devices, gigabit ports, parental controls. MERCUSYS app setup. WPA2 security.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MERCUSYS |
| Condition | New |
| SKU | 1357391 |
| DETAILS | |
| Mesh | Yes |
| Operating temp | 0–40 °C |
| PoE | No |
| Ports | 2x Gigabit RJ45 per unit |
| Security | WPA2-PSK |
| Throughput | 1300 Mbit/s |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| Ac adapter included | Yes |
| Antenna | Internal |
| Antennas | Internal |
| Beamforming | Yes |
| Category code | WMS |
| Coverage sqm | 320 |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 88 |
| Description | <p><b>Fill Your Home with Mesh WiFi</b><br>AC1300 Whole Home Mesh WiFi System<br |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dimensions | 88 x 88 x 88 |
| Dynamic IP | Yes |
| Ethernet cable | Yes |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 2 |
| Firewall security | SPI Firewall |
| Frequency bands | 2.4 GHz + 5 GHz |
| Guest access | Yes |
| Harmonized system (hs) code | 85171800 |
| Height | 88 |
| Max clients | 100 |
| Model | Halo H30G |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11k/IEEE 802.11n/IEEE 802.11r/IEEE 802.11v |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Pack count | 2 |
| Parental control | Yes |
| Parental control | Yes |
| Parental control features | Content filter,Pause the Internet,Time controls |
| Point to point protocol over ethernet (pppoe) | Yes |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | WPA2-PSK/WPA-PSK |
| Static IP | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Summary | Mercusys AC1300 Whole Home Mesh Wi-Fi System. Product colour: White, Antenna typ |
| Supported network protocols (ipv6) | Y |
| Unit box height | 0.16 |
| Unit box length | 0.26 |
| Unit box width | 0.135 |
| Unit calculated volume | 0.006545 |
| Unit calculated weight | 0.704 |
| Units in pack | 2 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 12 |
| Vendor homepage | https://www.mercusys.com/uk/product/details/halo-h30g(2-pack) |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 88 |
| Wlan data transfer rate (first band) | 400 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 867 |