AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €58.62
Two-unit Wi-Fi 6 mesh system covering up to 350 sq m. Dual-band AX1500, 1201+300 Mbit/s. OFDMA, MU-MIMO, Beamforming, Self-Healing. 100+ devices, Gigabit ports. WPA3, parental controls. MERCUSYS app.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MERCUSYS |
| Condition | New |
| SKU | 1430295 |
| DETAILS | |
| Mesh | Yes |
| Operating temp | 0–40 °C |
| PoE | No |
| Ports | 2x Gigabit per unit |
| Security | WPA3, WPA2-PSK |
| Throughput | 1500 Mbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| Ac adapter included | Yes |
| Antenna | Internal |
| Antennas | Internal |
| Beamforming | Yes |
| Beamforming | Yes |
| Category code | WMS |
| Coverage sqm | 350 |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 88 |
| Description | <p><b>Fill Your Home with Fast Mesh WiFi<br>AX1500 Whole Home Mesh WiFi System</ |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dimensions | 88 x 88 x 88 |
| Dynamic IP | Yes |
| Ethernet cable | Yes |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 2 |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firewall security | SPI Firewall |
| Frequency bands | 2.4 GHz + 5 GHz |
| Guest access | Yes |
| Height | 88 |
| LED indicators | Yes |
| Max clients | 100 |
| Maximum coverage | 350 |
| MIMO | Yes |
| Model | HALO H60X |
| Mu MIMO | Yes |
| Mu MIMO technology | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Ofdma | Yes |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Pack count | 2 |
| Parental control | Yes |
| Parental control | Yes |
| Point to point protocol over ethernet (pppoe) | Yes |
| Product colour | White |
| Product type | Mesh system |
| Quick installation guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | WPA2-PSK/WPA3/WPA-PSK |
| Self healing | Yes |
| Static IP | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Summary | Mercusys AX1500 Whole Home Mesh WiFi 6 System. Product colour: White, Antenna ty |
| Unit box height | 0.13 |
| Unit box length | 0.255 |
| Unit box width | 0.155 |
| Unit calculated volume | 0.006389 |
| Unit calculated weight | 0.833 |
| Units in pack | 2 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 12 |
| Vendor homepage | https://www.mercusys.com/uk/product/details/halo-h60x/v1/2-pack/ |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 88 |
| Wlan data transfer rate (first band) | 300 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 1201 |