AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €52.20
MikroTik wireless SOHO AP with 2.4GHz 802.11b/g/n, 600MHz CPU, 128MB RAM, 5x Fast Ethernet ports, USB 2.0, PoE output on port 5 (500mA). RouterOS included. Power consumption max 7W.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1198511 |
| DETAILS | |
| Frequency | 2.4 GHz |
| PoE | Yes |
| Throughput | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi | IEEE 802.11b/g/n |
| 2.4 | Yes |
| Ac input voltage | 7 - 31 |
| Antenna | Internal |
| Antenna gain | 2.5 dBi |
| Antenna gain level (max) | 2.5 |
| Antennas | 2 |
| Bands | 2.4 |
| Built in processor | Yes |
| Bundled software | MikroTik RouterOS |
| Category code | WAP |
| Colour | White |
| CPU | Qualcomm Atheros AR9344 600MHz |
| Depth | 113 |
| Description | <p>The RB951Ui-2HnD is a wireless SOHO AP with a new generation Atheros CPU and |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 5 |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 |
| Ethernet ports | 5 |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 29 |
| Housing material | Plastic |
| Internal | No |
| Internal memory | 128 |
| Internal memory type | DDR2 |
| LED indicators | Yes |
| Max power | 7 W |
| Model name | RB951Ui-2HnD // RB951Ui-2HnD |
| Modulation | 16-QAM/64-QAM/BPSK/CCK/DBPSK/DQPSK/DSSS/OFDM/QPSK |
| Networking standards | IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n/IEEE 802.3/IEEE 802.3u |
| Operating temp | -20 to +50°C |
| Operating temperature (t t) | -20 - 50 |
| Os | RouterOS |
| POE out | Port 5, 500mA |
| Power consumption (max) | 7 |
| Processor frequency | 600 |
| Processor model | Qualcomm Atheros AR9344-DC3A |
| Product colour | White |
| Ram | 128 MB |
| Receiver sensitivity | 802.11g: -96dBm @ 6Mbit/s to -80dBm @ 54Mbit/s<br/> · 802.11n: -96dBm @ MCS0 to |
| Summary | Mikrotik RB951Ui-2HnD. 2.4 GHz, Ethernet LAN data rates: 10,100 Mbit/s. Power ov |
| Unit box height | 0.145 |
| Unit box length | 0.2 |
| Unit box width | 0.06 |
| Unit calculated volume | 0.00174 |
| Unit calculated weight | 0.43 |
| Units per shipping box | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB ports | 1 |
| Vendor homepage | https://routerboard.com/RB951Ui-2HnD |
| Width | 138 |