AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €103.26
MikroTik high-power dual-band outdoor AP. 2.4GHz/5GHz 802.11ac, N-type antenna connector, 8dBi included antenna, 31dBm TX power, Gigabit Ethernet, passive PoE, 16MB flash, 64MB RAM, RouterOS. Pole mount. Operating temperature -40°C to +70°C.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1260648 |
| DETAILS | |
| Frequency | 2.4 GHz / 5 GHz |
| PoE | Yes |
| Throughput | 54 |
| Weight | 300 g |
| Wi-Fi | IEEE 802.11ac / 802.11a/b/g/n |
| 2.4 | Yes |
| 5 | Yes |
| Ac adapter included | Yes |
| Ac input voltage | 10 - 30 |
| Antenna | External detachable |
| Antenna connector | N-type |
| Antenna connector type | N-type |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Detachable antenna |
| Antenna gain | 8 dBi |
| Antenna gain level (max) | 8 |
| Antennas | 1 |
| Bands | 2.412 - 2.484, 5.150 - 5.875 |
| Built in processor | Yes |
| Category code | WAP |
| Colour | Metallic |
| Depth | 38 |
| Description | <p>Now with 802.11ac support, a Gigabit Ethernet port and a selectable wireless |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 |
| Ethernet ports | 1 |
| Flash | 16 MB |
| Flash memory | 16 |
| Frequency range | 2.412-2.484 / 5.15-5.875 GHz |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 215 |
| High power | Yes |
| High power | Yes |
| Internal | No |
| Internal memory | 64 |
| Max power | 11 W |
| Model | RBMETALG-52SHPACN |
| Model name | Metal 52 ac // RBMetalG-52SHPacn |
| Mounting kit | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Operating system installed | RouterOS |
| Operating temp | -40 to +70°C |
| Operating temperature (t t) | -40 - 70 |
| Os | RouterOS |
| Outdoor | Yes |
| Output current | 0.8 |
| Output voltage | 24 |
| Package weight | 778 |
| Placement | Pole |
| Placement | Pole |
| POE adapter included | Yes |
| POE type | Passive PoE |
| Power consumption (max) | 11 |
| Product colour | Metallic |
| Quantity per pack | 1 |
| Ram | 64 MB |
| Receiver sensitivity | 5GHz: · -72, -93, -77, -91, -97 · 2.4GHz: · -93, -78, -74, -69 |
| Summary | Mikrotik Metal 52 ac. 2.4 GHz, 5 GHz, Maximum data transfer rate: 54 Mbit/s, Eth |
| Transmitting power | 31 |
| Tx power | 31 dBm |
| Unit box height | 0.055 |
| Unit box length | 0.3 |
| Unit box width | 0.105 |
| Unit calculated volume | 0.002349 |
| Unit calculated weight | 0.76 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 20 |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/RBMetalG-52SHPacn#fndtn-specifications |
| Weight | 300 |
| Wi fi data rate (max) | 54 |
| Width | 60 |