AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €103.26
The SXT SA5 ac is an 802.11ac outdoor access point with a 90-degree wide-beam sector antenna. Supports 802.11a/n/ac with up to 866 Mbit/s air datarate using 256-QAM modulation and 80 MHz channels. Compatible with all legacy RouterBOARD devices including Nstream and Nv2 protocols. Features Gigabit Ethernet, USB port, and passive PoE support. Operating temperature range -30 to 80°C, ideal for outdoor deployments.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1270548 |
| DETAILS | |
| Chipset | QCA9882-BR4A-R |
| Frequency | 5 GHz |
| Mesh | No |
| Operating temp | –30 – 80 °C |
| PoE | Yes |
| Ports | 1 |
| Throughput | 866 Mbit/s |
| Wi-Fi | 802.11a/n/ac |
| 5 | Yes |
| Ac adapter included | Yes |
| Ac input voltage | 12 - 57 |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna gain level (max) | 13 |
| Antennas | Integrated sector, 13 dBi |
| Built in processor | Yes |
| Category code | WAP |
| Channel bandwidth | 80 MHz |
| Channel bandwidth | 80 |
| Chipset | QCA9882-BR4A-R |
| Depth | 65 |
| Description | <p>The new AC standard is here, with up to 866Mbit over the air datarate, 256-QA |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 140 |
| Internal | No |
| Internal memory | 128 |
| LED indicators | Power/WAN/WLAN |
| Model name | SXT SA5 ac // RBSXTG-5HPacD-SA |
| Modulation | 256-QAM |
| Modulation | 256-QAM |
| Mounting kit | Yes |
| Operating temperature (t t) | -30 - 80 |
| Outdoor | Yes |
| Package weight | 265 |
| Power consumption (max) | 12 |
| Processor | Qualcomm Atheros QCA9557-AT4A-R |
| Processor model | Qualcomm Atheros QCA9557-AT4A-R |
| Product colour | White |
| Quick start guide | Yes |
| Ram | 128 |
| Summary | Mikrotik SXT SA5 ac. 5 GHz, Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s. Power o |
| TDP | 12 |
| Unit box height | 0.088 |
| Unit box length | 0.241 |
| Unit box width | 0.168 |
| Unit calculated volume | 0.003563 |
| Unit calculated weight | 0.693 |
| Units per shipping box | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/RBSXTG-5HPacD-SAr2 |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/RBSXTG-5HPacD-SAr2 |
| Width | 140 |
| Wireless standard | a/n/ac |