AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €185.13
Pre-paired kit of two 60 GHz point-to-point devices reaching up to 1500 metres with fibre-like 2 Gbps throughput. AES encrypted secure connection unaffected by crowded wireless spectrum. Compact snow-resistant form factor with fine-tune alignment screws and included solidMOUNT pole adapter. Powered by arm64 dual-core 1 GHz CPU running RouterOS. Includes power supplies, PoE injectors and solidMOUNT precision mount. Operating temperature -40 to 70°C.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1319394 |
| DETAILS | |
| Frequency | 60 GHz |
| Mesh | No |
| Operating temp | –40 – 70 °C |
| PoE | Yes |
| Ports | 1 |
| Throughput | 2000 Mbps |
| Wi-Fi | IEEE 802.11ad |
| Ac input voltage | 24 |
| Antenna | Internal |
| Antennas | Internal |
| Built in processor | Yes |
| Category code | WAP |
| Certification | CE/RED, FCC, IC, EAC, ROHS |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 166 |
| Description | <p>Our team has gathered and taken into account your feedback to make a worthy s |
| Encryption | AES |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/300 |
| Height | 261 |
| Input current | 0.38 |
| Max range | 1500 |
| Model name | Wireless Wire nRAY // nRAYG-60adpair |
| Mounting kit | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af/IEEE 802.3at |
| Operating system installed | RouterOS |
| Operating temperature (t t) | -40 - 70 |
| Os | RouterOS |
| Outdoor | Yes |
| Placement | Pole |
| Power consumption (typical) | 6 |
| Processor | arm64 dual-core 1 GHz (88F3720) |
| Processor model | 88F3720 |
| Product colour | White |
| Quantity per pack | 2 |
| Quantity per pack | 2 |
| Security algorithms | AES |
| Summary | Mikrotik Wire nRAY. Maximum data transfer rate: 2000 Mbit/s. Security algorithms |
| Transmitting power (ce) | 55 |
| Unit box height | 0.335 |
| Unit box length | 0.445 |
| Unit box width | 0.32 |
| Unit calculated volume | 0.0477 |
| Unit calculated weight | 4.5 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/wireless_wire_nray |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/wireless_wire_nray#fndtn-gallery |
| Width | 261 |