AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €121.54
Point-to-point 60 GHz 802.11ay CPE for bridging distances up to 2.4 km with fibre-like speed. Automatic 5 GHz failover connection for uninterrupted operation during adverse weather. RouterOS on IPQ4019 processor, 64 MB flash, 256 MB RAM. Metal enclosure. Gigabit Ethernet port. 802.3af/at PoE powered. Operating temperature -40 to 70°C.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1381197 |
| DETAILS | |
| Frequency | 60 GHz + 5 GHz |
| Mesh | No |
| Operating temp | –40 – 70 °C |
| PoE | Yes |
| Ports | 1 |
| Throughput | 433 |
| Wi-Fi | 802.11ay (60 GHz) + 802.11a/n/ac (5 GHz failover) |
| 2.4 | Yes |
| 5 | Yes |
| Antenna | External |
| Antennas | External directional |
| Built in processor | Yes |
| Category code | WAP |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| Depth | 95 |
| Description | <p>A powerful point-to-point 60 GHz 802.11ay CPE for bridging distances up to 2. |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 |
| Flash | 64 |
| Flash memory | 64 |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 82 |
| Housing material | Metal |
| Internal memory | 256 |
| Max range | 2400 |
| Model | CUBEG-5AC60AY |
| Model name | Cube 60Pro ac |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11n/IEEE 802.3af/IEEE 802.3at |
| Operating system installed | RouterOS |
| Operating temperature (t t) | -40 - 70 |
| Os | RouterOS |
| Outdoor | Yes |
| Output voltage | 18 - 48 |
| Placement | Pole |
| Power consumption (max) | 10 |
| Processor | IPQ4019 |
| Processor model | IPQ4019 |
| Product colour | White |
| Quantity per pack | 1 |
| Ram | 256 |
| Summary | Mikrotik Cube 60Pro ac. 2.4 GHz, 5 GHz, Maximum data transfer rate: 433 Mbit/s, |
| TDP | 10 |
| Unit box height | 0.165 |
| Unit box length | 0.185 |
| Unit box width | 0.1 |
| Unit calculated volume | 0.003053 |
| Unit calculated weight | 1.04 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/cube_60pro_ac |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/cube_60pro_ac |
| Width | 115 |