AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €209.83
Rugged IoT gateway: LoRa 868 MHz, LTE Cat 6, GPS + 2.4 GHz Wi-Fi 300 Mbps. RouterOS on MT7621AT 880 MHz, 16 MB flash, 128 MB RAM. MiniSIM, USB, RS-232, SMA. Passive PoE or DC 12-30V. MTBF 200 000 h. The Things Network ready.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1431792 |
| DETAILS | |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Mesh | No |
| Operating temp | not specified |
| PoE | Yes |
| Ports | 1 |
| Throughput | 300 |
| Wi-Fi | IEEE 802.11b/g/n |
| 2.4 | Yes |
| 3g bands supported | 850,900,2100,1800 |
| 4g fdd lte bands supported | 2100,1800,850,2600,900,800,700 |
| 4g lte category | 6 |
| 4g tdd lte bands supported | 2600,2300,2500 |
| 5 | No |
| 6 | No |
| Ac adapter included | Yes |
| Built in processor | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Category code | WAP |
| Compliance certificates | CE/EAC/RoHS |
| Dc in jack | Yes |
| Dc voltage range | 12 - 30 |
| Description | <p>A rugged all-in-one device for IoT connectivity, ideal for industrial or publ |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 |
| Flash | 16 |
| Flash memory | 16 |
| Gps | Yes |
| Gps (satellite) | Yes |
| Internal memory | 128 |
| International protection (ip) code | IPX0 |
| Lora | Yes |
| Lora freq | 868 MHz |
| Lte | Yes |
| Lte category | Cat 6 |
| Mean time between failures (mtbf) | 200000 |
| Model | LTAP-2HND&FG621-EA&LR8G |
| Model name | LtAP LR8G LTE6 kit |
| Mounting kit | Yes |
| Mtbf h | 200000 |
| Operating system installed | RouterOS |
| Os | RouterOS |
| Outdoor | No |
| Power consumption (max) | 24 |
| Processor | MediaTek MT7621AT 880 MHz |
| Processor frequency | 880 |
| Processor model | MediaTek MT7621AT |
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 |
| Ram | 128 |
| Rs 232 interface | Yes |
| Sim card | MiniSIM |
| Sim card slot | Yes |
| Sim card type | MiniSIM |
| Summary | Mikrotik LtAP LR8G LTE6 kit. 2.4 GHz, Maximum data transfer rate: 300 Mbit/s, Et |
| TDP | 24 |
| Unit box height | 0.05 |
| Unit box length | 0.29 |
| Unit box width | 0.19 |
| Unit calculated volume | 0.003413 |
| Unit calculated weight | 1.11 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 10 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/ltap_lr8g_lte6_kit |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/ltap_lr8g_lte6_kit |