AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €66.17
Two-unit mesh Wi-Fi system covering up to 2800 sq ft. Dual-band Wi-Fi 5 (802.11ac), 1167 Mbit/s. Up to 100 devices, parental controls, Alexa voice control. Router and AP modes. Deco app setup.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1264202 |
| DETAILS | |
| Mesh | Yes |
| Operating temp | 0–40 °C |
| PoE | No |
| Ports | 2x RJ45 per unit |
| Security | WPA2-PSK |
| Throughput | 1167 Mbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| Ac adapter included | Yes |
| Ac adapter input current | 0.3 |
| Ac adapter output current | 0.85 |
| Ac adapter output voltage | 9 |
| Ac input frequency | 50 - 60 |
| Ac input voltage | 100 - 240 |
| Alexa support | Yes |
| Antenna | Internal |
| Antennas | 2x Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Beamforming | Yes |
| Category code | WMS |
| Certification | FCC, IC, NCC, BSMI, IDA,RCM, JPA, JRF, VCCI, KC |
| Compliance certificates | CE/RoHS |
| Coverage sqft | 2800 |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 90.7 |
| Description | <p><b>Fast. Stable. Everywhere.</b><br>Whole Home Mesh Wi-Fi System<br>AC1200 Du |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dynamic DNS (ddns) | Yes |
| Dynamic IP | Yes |
| Ethernet cable | Yes |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 2 |
| Firewall security | SPI Firewall |
| Frequency bands | 2.4 GHz + 5 GHz |
| Guest access | Yes |
| Harmonized system (hs) code | 85171800 |
| Height | 190 |
| LED indicators | LAN,WLAN |
| Max clients | 100 |
| Model name | AC1200 Deco Whole Home Mesh Wi-Fi System, 2-Pack |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Number of guest networks (2.4 ghz) | 1 |
| Number of guest networks (5 ghz) | 1 |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Pack count | 2 |
| Package depth | 241 |
| Package height | 105 |
| Package weight | 1730 |
| Package width | 365 |
| Parental control | Yes |
| Parental control | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Product colour | White,Grey |
| Product type | Mesh system |
| Quality of service (qos) support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | WPA2-PSK/WPA-PSK |
| Static IP | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | TP-Link AC1200 Deco Whole Home Mesh Wi-Fi System, 2-Pack. Product colour: White, |
| Sustainability compliance | Yes |
| Unit box height | 0.105 |
| Unit box length | 0.365 |
| Unit box width | 0.245 |
| Unit calculated volume | 0.01127 |
| Unit calculated weight | 1.57 |
| Units in pack | 2 |
| Units per shipping box | 6 |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/uk/home-networking/deco/deco-e4/v1%20(2-pack)/ |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 90.7 |
| Wlan data transfer rate (first band) | 300 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 867 |