AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €80.27
Single Wi-Fi 6 mesh unit covering up to 230 sq m. Dual-band AX3000, 2402+574 Mbit/s. OFDMA, MU-MIMO, AI-Driven Mesh. 150+ devices, 3x Gigabit ports. WPA3, HomeShield, parental controls.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1374046 |
| DETAILS | |
| Mesh | Yes |
| Operating temp | 0–40 °C |
| PoE | No |
| Ports | 3x Gigabit RJ45 |
| Security | WPA3-PSK, WPA2-PSK |
| Throughput | 3000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| Ac adapter included | Yes |
| Ac adapter output current | 1.5 |
| Ac adapter output voltage | 12 |
| Ai mesh | Yes |
| Antenna | Internal |
| Antennas | 2x Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Beamforming | Yes |
| Beamforming | Yes |
| Built in processor | Yes |
| Category code | WMS |
| Compliance certificates | CE/RoHS |
| Coverage sqm | 230 |
| CPU cores | 2 |
| CPU freq | 1 GHz |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 110 |
| Description | <p><b>Superior Mesh WiFi, Everywhere</b><br>AX3000 Whole Home Mesh WiFi 6 System |
| DHCP client | Yes |
| Dynamic DNS (ddns) | Yes |
| Ethernet cable | Yes |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 3 |
| Firewall security | SPI |
| Firmware upgradeable via | Network |
| Frequency bands | 2.4 GHz + 5 GHz |
| Harmonized system (hs) code | 85171800 |
| Height | 114 |
| Igmp proxy | Yes |
| Igmp snooping | Yes |
| Max clients | 150 |
| Model | Deco X50 |
| Mu MIMO | Yes |
| Mu MIMO technology | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Number of guest networks (2.4 ghz) | 1 |
| Number of guest networks (5 ghz) | 1 |
| Ofdma | Yes |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Pack count | 1 |
| Package depth | 194 |
| Package height | 125 |
| Package weight | 910 |
| Package width | 220 |
| Parental control | Yes |
| Parental control | Yes |
| Parental control features | Custom profiles,Time controls,Weekly/monthly reports |
| Port forwarding | Yes |
| Processor cores | 2 |
| Processor frequency | 1 |
| Product colour | White |
| Quality of service (qos) support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | WPA2-PSK/WPA3-PSK/WPA-PSK |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | TP-Link AX3000 Whole Home Mesh WiFi 6 Unit. Product colour: White, Antenna type: |
| Tagged VLAN | Yes |
| Transmit power | CE: <20 dBm (2.4 GHz) <23 dBm (5 GHz) FCC: <30 dBm (2.4 GHz) <30 dBm (5 GHz) |
| Unit box height | 0.125 |
| Unit box length | 0.22 |
| Unit box width | 0.195 |
| Unit calculated volume | 0.006208 |
| Unit calculated weight | 1 |
| Units in pack | 1 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 12 |
| Universal plug and play (upnp) | Yes |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/uk/home-networking/deco/deco-x50/v1%20(1-pack)/ |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 110 |
| Wlan data transfer rate (first band) | 574 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 2402 |