AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €207.84
Single tri-band Wi-Fi 6E mesh unit covering up to 270 sq m. 5400 Mbit/s total (574+2402+2402). 3x Gigabit ports, AI-Driven Mesh, 200 devices. WPA3, HomeShield, parental controls. Alexa.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1428266 |
| DETAILS | |
| Mesh | Yes |
| Operating temp | 0–40 °C |
| PoE | No |
| Ports | 3x Gigabit |
| Security | WPA3, WPA2 |
| Throughput | 5400 Mbit/s |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| Ac adapter included | Yes |
| Ac adapter output voltage | 12 |
| Ac input frequency | 50/60 |
| Ac input voltage | 100-240 |
| Antenna | Internal |
| Antennas | 4x Internal |
| Antennas quantity | 4 |
| Apps supported | TP-Link Deco |
| Beamforming | Yes |
| Beamforming | Yes |
| Built in processor | Yes |
| Category code | WMS |
| Cloud services supported | TP-Link ID |
| Compliance certificates | CE/RoHS |
| Coverage sqm | 270 |
| CPU cores | 4 |
| CPU freq | 1.7 GHz |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 105 |
| Description | <p><b>New Band. New Possibilities.</b><br>The brand new 6 GHz band opens up the |
| DHCP client | Yes |
| Dynamic DNS (ddns) | Yes |
| Dynamic IP | Yes |
| Ethernet cable | Yes |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 3 |
| Firmware upgradeable via | Network |
| Frequency bands | 2.4 GHz + 5 GHz + 6 GHz |
| Guest access | Yes |
| Height | 169 |
| Igmp proxy | Yes |
| Igmp snooping | Yes |
| Max clients | 200 |
| Maximum coverage | 270 |
| Model | Deco XE75 |
| Mu MIMO | Yes |
| Mu MIMO technology | Yes |
| Number of devices supported | 200 |
| Number of guest networks (2.4 ghz) | 1 |
| Number of guest networks (5 ghz) | 1 |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Pack count | 1 |
| Package depth | 241 |
| Package height | 124 |
| Package weight | 1190 |
| Package width | 213.5 |
| Parental control | Yes |
| Parental control | Yes |
| Parental control features | Bedtime,Content filter,Custom profiles,Family time,Pause the Internet,Time contr |
| Point to point protocol over ethernet (pppoe) | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Processor cores | 4 |
| Processor frequency | 1.7 |
| Product colour | White |
| Quality of service (qos) support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | WPA/WPA2/WPA3 |
| Static IP | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 60 |
| Summary | TP-Link AXE5400 Whole Home Mesh Wi-Fi 6E System(Tri-Band). Product colour: White |
| Tagged VLAN | Yes |
| Unit box height | 0.24 |
| Unit box length | 0.215 |
| Unit box width | 0.125 |
| Unit calculated volume | 0.00645 |
| Unit calculated weight | 1.21 |
| Units in pack | 1 |
| Units per shipping box | 1 |
| Universal plug and play (upnp) | Yes |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/uk/home-networking/deco/deco-xe75/ |
| Virtual assistant | Amazon Alexa |
| Wi fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 5 GHz) |
| Width | 105 |
| Wlan data transfer rate (first band) | 574 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 2402 |
| Wlan data transfer rate (third band) | 2402 |