AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €86.54
Tri-band Wi-Fi 7 PCIe adapter, 9300 Mbit/s (5760+2880+688). 6 GHz band, Bluetooth 5.4. MLO, 320 MHz channels. LED status lighting, magnetic antenna base. WPA3. Windows 11 x64 only.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1428273 |
| DETAILS | |
| Interface | PCI Express |
| Security | WPA/WPA2/WPA2-PSK/WPA3/WPA-PSK |
| Throughput | 9300 Mbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
| Antenna | Yes |
| Antenna design | External |
| Antennas | 2x External, magnetic base |
| Bluetooth | 5.4 |
| Category code | WRA |
| Certification | FCC/CE/IC/NCC/JRF/VCCI/BSMI |
| Channel width | 320 MHz |
| Component for | PC |
| Connectivity technology | Wireless |
| Depth | 120.8 |
| Description | <p><b>BE9300 Wi-Fi 7 Bluetooth 5.4 PCIe Adapter</b><br><br><b>Supercharge Your D |
| Frequency bands | 2.4 GHz + 5 GHz + 6 GHz |
| Height | 21.5 |
| Internal | Yes |
| LED indicators | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Mlo | Yes |
| Model | Archer TBE550E |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11be/IEEE 802.11g |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Os support | Windows 11 x64 only |
| Product colour | Black |
| Quick installation guide | Yes |
| Receiver sensitivity | 6 GHz: 11ax HE20 MCS0: -94 dBm; 11be EHT320 MCS13: -44dBm; 5 GHz: 11ac VHT20 MCS |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | TP-Link Archer BE9300 Wi-Fi 7 Bluetooth 5.4 PCIe Adapter. Internal. Connectivity |
| Unit box height | 0.22 |
| Unit box length | 0.25 |
| Unit box width | 0.04 |
| Unit calculated volume | 0.0022 |
| Unit calculated weight | 0.61 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/uk/home-networking/pci-adapter/archer-tbe550e/ |
| Wi fi | Yes |
| Wi fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Width | 95.2 |