AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €281.40
AX6000 Wi-Fi 6 dual-band router: 4804 Mbps (5 GHz 8x8) + 1148 Mbps (2.4 GHz). 8x Gigabit LAN, dual 10G ports (10GBase-T + SFP+). Quad-core 2.2 GHz CPU, 256 MB flash. OFDMA, MU-MIMO. AiProtection Pro (Trend Micro). AiMesh support. 2x USB 3.0.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASUS |
| Condition | New |
| SKU | 1330475 |
| DETAILS | |
| Mesh | Yes |
| Ports | 1 |
| Security | AiProtection Pro (Trend Micro) |
| Throughput | 6000 Mbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| 3g | Yes |
| 3g/4g USB modem compatibility | No |
| 4g | Yes |
| Ac input frequency | 50 - 60 |
| Ac input voltage | 100 - 240 |
| Antenna design | External |
| Antennas | 8 external |
| Antennas quantity | 8 |
| Bands | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Built in processor | Yes |
| Category code | WRO |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz |
| Description | <p><b>The New Era of Home WiFi</b><br>The growing number of connected personal a |
| Dmz support | Yes |
| Downstream data rate | 54 |
| Dynamic DNS (ddns) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Flash | 256 MB |
| Flash memory | 256 |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Mu MIMO | Yes |
| Mu MIMO technology | Yes |
| Network address translation (nat) | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Ofdma | Yes |
| Output current | 3.42 |
| Output voltage | 19 |
| Parental control | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Port triggering | Yes |
| Power source type | AC |
| Processor frequency | 2200 |
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| Reset button | Yes |
| Sim card slot | No |
| Summary | ASUS RT-AX89X AX6000 AiMesh. Wi-Fi band: Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz), Top Wi-Fi |
| Unit box height | 0.375 |
| Unit box length | 0.456 |
| Unit box width | 0.097 |
| Unit calculated volume | 0.01659 |
| Unit calculated weight | 3.2 |
| Units per shipping box | 1 |
| Upstream data rate | 4808 |
| USB 3.2 gen 1 (3.1 gen 1) type a ports quantity | 2 |
| USB port | Yes |
| Vendor homepage | https://www.asus.com/Networking-IoT-Servers/Whole-Home-Mesh-WiFi-System/AiMesh-W |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 1280 |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Works with amazon alexa | Yes |