AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €138.81
Wi-Fi 6 (802.11ax) dual-band 4G LTE router: 1201 Mbps (5 GHz) + 574 Mbps (2.4 GHz). Nano SIM slot. LTE Cat.6 up to 300 Mbps. 4x Gigabit LAN + 1x WAN. OFDMA, MU-MIMO, TWT. VPN server/client (OpenVPN/PPTP/L2TP). AiProtection (Trend Micro).
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASUS |
| Condition | New |
| SKU | 1343259 |
| DETAILS | |
| Ports | 5 |
| Security | IPSec/SIPS |
| Throughput | 1201 Mbps |
| VPN | VPN Client L2PT · VPN Client OVPN · VPN Client PPTP · VPN Server OVPN · VPN Serv |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| 3g | Yes |
| 3g bands supported | 1800/2100/850/900 |
| 3g standards | UMTS |
| 3g/4g USB modem compatibility | Yes |
| 4g | Yes |
| 4g bands supported | 1800/2100/2300/2500/2600/700/800/850/900 |
| 4g lte | Yes |
| 4g max dl | 300 Mbps |
| 4g standard | LTE-FDD |
| 5g | No |
| Ac adapter included | Yes |
| Antenna design | Internal & external |
| Antennas | 4 (internal + external) |
| Antennas quantity | 4 |
| Bands | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Bandwidth control | Yes |
| Built in display | No |
| Built in ftp server | No |
| Built in processor | No |
| Category code | WRO |
| Dc in jack | Yes |
| Description | <p><b>Get Your Home Ready for WiFi 6 (802.11ax)</b><br>The growing number of con |
| DHCP server | Yes |
| Dmz support | Yes |
| Dsl WAN | No |
| Dynamic DNS (ddns) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firewall | Yes |
| Flash | 128 MB |
| Flash memory | 128 |
| Guest access | Yes |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Housing material | Plastic |
| Indication light | Yes |
| Internal memory | 512 |
| LED indicators | LAN,Power,WAN |
| Mobile network generation | 4G |
| Model name | 4G-AX56 |
| Mu MIMO | Yes |
| Mu MIMO technology | Yes |
| Nat functionality | PPTP, L2TP, IPSec, RTSP, H.323, SIP Passthrough, PPPoE relay |
| Network address translation (nat) | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Ofdma | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Parental control | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Port triggering | No |
| Power source type | DC |
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| Quality of service (qos) support | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Ram | 512 MB |
| Reset button | Yes |
| Sim card | Nano SIM |
| Sim card slot | Yes |
| Sim card type | NanoSIM |
| Ssid based VLAN assignment | Yes |
| Summary | ASUS 4G-AX56. WAN connection type: RJ-45. Wi-Fi band: Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz |
| Unit box height | 0.223 |
| Unit box length | 0.338 |
| Unit box width | 0.116 |
| Unit calculated volume | 0.01042 |
| Unit calculated weight | 1.42 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 5 |
| USB port | No |
| Vendor homepage | https://www.asus.com/Networking-IoT-Servers/Modem-Routers/All-series/4G-AX56/ |
| Wake on LAN ready | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 753 |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wlan data transfer rate (first band) | 54 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 11 |
| Wlan data transfer rate (third band) | 54 |
| Wps push button | Yes |