AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €163.43
AC2600 dual-band 4G/LTE router: 1733 Mbps (5 GHz) + 800 Mbps (2.4 GHz). Nano SIM slot. LTE-TDD/FDD. 4x Gigabit LAN + 1x WAN. USB 2.0. MU-MIMO. AiProtection. VPN server/client. 128 MB flash, 512 MB RAM. Six antennas including 2 detachable LTE.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASUS |
| Condition | New |
| SKU | 1363238 |
| DETAILS | |
| Ports | 4 |
| Security | WPS |
| Throughput | 2533 Mbps |
| VPN | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| 3g | Yes |
| 3g standards | UMTS |
| 3g/4g USB modem compatibility | Yes |
| 4g | Yes |
| 4g lte | Yes |
| 4g standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 5g | No |
| Ac adapter included | Yes |
| Antenna design | Internal & external |
| Antenna gain level (max) | 3 |
| Antenna included | Yes |
| Antennas | 6 (including 2 detachable LTE) |
| Antennas quantity | 6 |
| Bands | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Bandwidth control | Yes |
| Built in ftp server | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Category code | WRO |
| Dc in jack | Yes |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dmz support | Yes |
| Dsl WAN | No |
| Dynamic DNS (ddns) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firewall | Yes |
| Flash | 128 MB |
| Flash memory | 128 |
| Guest access | Yes |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Internal memory | 512 |
| IP address filtering | Yes |
| LED indicators | LAN,LTE,Power,USB,WAN,WLAN |
| MAC address filtering | Yes |
| Media server | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Model name | 4G-AC86U |
| Modulation | 256-QAM |
| Mu MIMO | Yes |
| Mu MIMO technology | Yes |
| Nat functionality | PPTP, L2TP, IPSec, RTSP, H.323, SIP Passthrough, PPPoE relay |
| Network address translation (nat) | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| On/off switch | Yes |
| Parental control | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Power source type | DC |
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| Quality of service (qos) support | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Ram | 512 MB |
| Reset button | Yes |
| Schedule access | Yes |
| Sim card | Nano SIM |
| Sim card slot | Yes |
| Sim card type | NanoSIM |
| Summary | ASUS 4G-AC86U. WAN connection type: RJ-45. Wi-Fi band: Dual-band (2.4 GHz / 5 GH |
| System event log | Yes |
| Unit box height | 0.115 |
| Unit box length | 0.355 |
| Unit box width | 0.235 |
| Unit calculated volume | 0.01139 |
| Unit calculated weight | 1.96 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 5 |
| Url filtering | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| USB sharing | Yes |
| Vendor homepage | www.asus.com/Networking-IoT-Servers/Modem-Routers/All-series/4G-AC86U/ |
| Wake on LAN ready | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 797 |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wlan data transfer rate (first band) | 800 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 1733 |
| Works with amazon alexa | Yes |
| Wps push button | Yes |