AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €12.04
300 Mbps single-band 2.4 GHz Wi-Fi 4 router. 3x Fast Ethernet LAN ports. Three 5 dBi antennas. WPA-PSK/WPA2-PSK security. DHCP, DDNS, parental controls, guest network. Easy 3-step setup.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MERCUSYS |
| Condition | New |
| SKU | 1215355 |
| DETAILS | |
| Ports | 3 |
| Security | WPA2-PSK/WPA-PSK |
| Throughput | 300 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 4 |
| Ac adapter included | Yes |
| Antenna design | External |
| Antenna gain level (max) | 5 |
| Antennas | 3x external 5 dBi |
| Antennas quantity | 3 |
| Bands | Single-band (2.4 GHz) |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Category code | WRO |
| Certification | CE · RoHS |
| Ddns | Yes |
| Depth | 115.44 |
| Description | <p><b>Powerful Wi-Fi in the<br>Palm of Your Hand</b><br>300Mbps Wireless N Route |
| DHCP | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dmz support | Yes |
| Dynamic DNS (ddns) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Guest access | Yes |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 34.66 |
| Manual | Yes |
| Memory card slot(s) | No |
| Networking standards | IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Output current | 0.6 |
| Output voltage | 5 |
| Package depth | 198 |
| Package height | 68 |
| Package type | Box |
| Package weight | 450 |
| Package width | 267 |
| Parental control | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Power source type | AC |
| Product colour | White |
| Product type | Tabletop router |
| Quick start guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | Mercusys 300Mbps Wireless N Router. Wi-Fi band: Single-band (2.4 GHz), Top Wi-Fi |
| Supported network protocols | IPv4 |
| Transmit power | 0 |
| Unit box height | 0.035 |
| Unit box length | 0.205 |
| Unit box width | 0.165 |
| Unit calculated volume | 0.004203 |
| Unit calculated weight | 0.525 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 20 |
| Universal plug and play (upnp) | Yes |
| USB port | No |
| Vendor homepage | https://www.mercusys.com/uk/product/details/mw305r |
| Wi fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Width | 168.94 |
| Wps push button | Yes |