AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €26.47
AC1200 dual-band gigabit router with 867 Mbps (5 GHz) + 300 Mbps (2.4 GHz). Wi-Fi 5 (802.11ac). 4x Gigabit Ethernet LAN + 1x WAN. Four 5 dBi external antennas. WPA2-PSK security. IPTV (IGMP/VLAN). Supports up to 60 devices.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MERCUSYS |
| Condition | New |
| SKU | 1260701 |
| DETAILS | |
| Ports | 4 |
| Security | WPA2-PSK/WPA-PSK |
| Throughput | 1167 Mbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| 3g | No |
| 3g/4g USB modem compatibility | No |
| 4g | No |
| Ac adapter included | Yes |
| Antenna design | External |
| Antennas | 4 external 5 dBi |
| Antennas quantity | 4 |
| Bands | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Category code | WRO |
| Certification | CE, ROHS |
| Depth | 140 |
| Description | <p><b>Live Your Digital Life at Warp Speed</b><br>AC1200 Wireless Dual Band Giga |
| DHCP server | Yes |
| Dsl WAN | No |
| Dynamic DNS (ddns) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 32 |
| Max clients | 60 |
| Memory card slot(s) | No |
| Model | AC12G |
| Model name | AC1200 Wireless Dual Band Gigabit Router |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Output current | 0.85 |
| Output voltage | 9 |
| Package depth | 288 |
| Package height | 66 |
| Package weight | 760 |
| Package width | 382 |
| Port forwarding | Yes |
| Power source type | DC |
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| Quick installation guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| Sim card slot | No |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | Mercusys AC1200 Wireless Dual Band Gigabit Router. Wi-Fi band: Dual-band (2.4 GH |
| Transmit power | 20 |
| Unit box height | 0.065 |
| Unit box length | 0.38 |
| Unit box width | 0.29 |
| Unit calculated volume | 0.006922 |
| Unit calculated weight | 0.79 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 10 |
| USB port | No |
| Vendor homepage | https://www.mercusys.com/en/product/details/ac12g |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 222 |
| Wlan data transfer rate (first band) | 300 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 867 |
| Wps push button | Yes |