AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €33.13
AX3000 Wi-Fi 6 dual-band gigabit router: 2402 Mbps (5 GHz HE160) + 574 Mbps (2.4 GHz). 3x Gigabit LAN + 1x WAN. Four 5 dBi external antennas. OFDMA, MU-MIMO, Beamforming, BSS Coloring, TWT. WPA3 security. VPN server (OpenVPN/PPTP). Qualcomm chipset.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MERCUSYS |
| Condition | New |
| SKU | 1370964 |
| DETAILS | |
| Ports | 3 |
| Security | WEP/WPA/WPA2/WPA3 |
| Throughput | 3000 Mbps |
| VPN | OpenVPN, PPTP |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| 3g | No |
| 4g | No |
| 5g | No |
| Ac adapter included | Yes |
| Antenna design | External |
| Antenna gain level (max) | 5 |
| Antennas | 4 external 5 dBi |
| Antennas quantity | 4 |
| Bands | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Beamforming | Yes |
| Bss coloring | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Category code | WRO |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 171.6 |
| Description | <p><b>Faster Speeds. Broader Access. Higher Capacity.</b><br>A New Era of Home W |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dmz support | Yes |
| Dsl WAN | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| External power adapter | Yes |
| Firewall | Yes |
| Firewall features | SPI Firewall, IP and MAC Address Binding |
| Guest access | Yes |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 41.7 |
| LED indicators | LAN,WAN |
| Mu MIMO | Yes |
| Nat functionality | Port Forwarding, Port Triggering, UPnP, DMZ |
| Network address translation (nat) | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Number of guest networks (2.4 ghz) | 1 |
| Number of guest networks (5 ghz) | 1 |
| Ofdma | Yes |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Port forwarding | Yes |
| Port triggering | Yes |
| Power source type | AC |
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| Quick installation guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| Sim card slot | No |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Summary | Mercusys AX3000 Dual-Band Wi-Fi 6 Router. WAN connection type: RJ-45. Wi-Fi band |
| Twt | Yes |
| Unit box height | 0.29 |
| Unit box length | 0.39 |
| Unit box width | 0.065 |
| Unit calculated volume | 0.008733 |
| Unit calculated weight | 0.99 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 10 |
| Universal plug and play (upnp) | Yes |
| USB port | No |
| Vendor homepage | https://www.mercusys.com/en/product/details/mr80x |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi fi multimedia (wmm)/(wme) | Yes |
| Width | 208.8 |
| Wireless radio | Yes |
| Wlan data transfer rate (first band) | 2402 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 574 |
| Wps push button | Yes |