AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €12.69
300 Mbps single-band 2.4 GHz Wi-Fi 4 router. 3x Fast Ethernet LAN + 1x WAN. Two 5 dBi antennas. SPI firewall, WPA2-PSK. IPv6 support. IPTV (IGMP/VLAN). Guest network. Parental controls. DHCP, DDNS, DMZ.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1256620 |
| DETAILS | |
| Ports | 3 |
| Security | WEP/WPA/WPA2/WPA2-PSK |
| Throughput | 300 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 4 |
| 3g | No |
| 3g/4g USB modem compatibility | No |
| 4g | No |
| Ac adapter included | Yes |
| Antenna design | External |
| Antenna gain level (max) | 5 |
| Antennas | 2 external 5 dBi |
| Bands | Single-band (2.4 GHz) |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Category code | WRO |
| Certification | CE, RoHS |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 114 |
| Description | <p><b>300Mbps Wireless N Speed - Fast Downloads</b><br>TL-WR820N is compatible w |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dmz support | Yes |
| Dsl WAN | No |
| Dynamic DNS (ddns) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Filtering | Yes |
| Firewall | SPI |
| Firewall | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Guest access | Yes |
| Height | 36 |
| IP address filtering | Yes |
| Iptv | Yes |
| LED indicators | Activity,LAN,WLAN |
| Linux operating systems supported | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| MAC compatibility | Yes |
| Media access protocol | Access Control, Local Management, Remote Management |
| Memory card slot(s) | No |
| Networking standards | IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Number of products included | 1 |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Output current | 0.6 |
| Output voltage | 5 |
| Plug and play | Yes |
| Policy based routing | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Power source type | DC |
| Product colour | White |
| Product type | Tabletop router |
| Quick installation guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| Sim card slot | No |
| Stateful packet inspection (spi) | Yes |
| Static route | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | TP-Link TL-WR820N. Wi-Fi band: Single-band (2.4 GHz), Top Wi-Fi standard: Wi-Fi |
| Unit box height | 0.065 |
| Unit box length | 0.23 |
| Unit box width | 0.175 |
| Unit calculated volume | 0.00297 |
| Unit calculated weight | 0.41 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 20 |
| Universal plug and play (upnp) | Yes |
| Url filtering | Yes |
| USB port | No |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/au/products/details/cat-9_TL-WR820N.html#overview |
| Web based management | Yes |
| Wi fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Width | 154 |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 2000/Windows 7/Windows 8/Windows 8.1/Windows 98SE/Windows NT/ |
| Wlan data transfer rate (first band) | 11 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 54 |
| Wlan data transfer rate (third band) | 300 |
| Wps push button | Yes |