AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €111.67
AX5400 Wi-Fi 6 dual-band router: 4804 Mbps (5 GHz HE160) + 574 Mbps (2.4 GHz). 1x 2.5 Gbps WAN/LAN + 3x Gigabit LAN + 1x Gigabit WAN + USB 3.0. Six external antennas. OFDMA, MU-MIMO, Beamforming. WPA3. HomeShield security. OneMesh support.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1391339 |
| DETAILS | |
| Ports | 5 |
| Security | WPA/WPA2/WPA3 |
| Throughput | 4804 Mbps |
| VPN | OpenVPN, PPTP |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| 3g/4g USB modem compatibility | No |
| Ac adapter included | Yes |
| Antenna | 3x3 |
| Antenna design | External |
| Antenna included | Yes |
| Antennas | 6 external |
| Antennas quantity | 6 |
| Bands | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Beamforming | Yes |
| Built in ftp server | Yes |
| Built in processor | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Category code | WRO |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Depth | 147.2 |
| Description | <p><b>FREE NETWORK CONGESTION WITH 2.5G PORTS<br>AX5400 Dual-Band Wi-Fi 6 Router |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dmz support | Yes |
| Dos attack prevention | Yes |
| Dsl WAN | No |
| Dynamic DNS (ddns) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firewall | Yes |
| Firewall features | SPI Firewall |
| Guest access | Yes |
| Height | 49.2 |
| High power | Yes |
| Indication light | Yes |
| Media server | Yes |
| Model | Archer AX72 Pro |
| Mu MIMO | Yes |
| Nat functionality | Port Forwarding · Port Triggering · DMZ · UPnP · Virtual Server |
| Network address translation (nat) | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Number of guest networks (2.4 ghz) | 1 |
| Number of guest networks (5 ghz) | 1 |
| Number of products included | 1 |
| Ofdma | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Parental control | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Port triggering | Yes |
| Power source type | DC |
| Processor cores | 2 |
| Processor frequency | 1000 |
| Product colour | Black |
| Product type | Desktop/pole router |
| Quality of service (qos) support | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| Sim card slot | No |
| Stateful packet inspection (spi) | Yes |
| Static route | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | TP-Link Archer AX5400 Multi-Gigabit WiFi 6 Router. WAN connection type: RJ-45. W |
| Support samba (storage) | Yes |
| Unit box height | 0.125 |
| Unit box length | 0.33 |
| Unit box width | 0.27 |
| Unit calculated volume | 0.01193 |
| Unit calculated weight | 1.74 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 8 |
| Universal plug and play (upnp) | Yes |
| USB 3.2 gen 1 (3.1 gen 1) type a ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| USB sharing | Yes |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/uk/home-networking/wifi-router/archer-ax72-pro/ |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 272.5 |
| Wlan data transfer rate (first band) | 4804 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 574 |
| Wps push button | Yes |