New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
ADATASKU: 1391280
ADATA XPG GAMMIX S70 BLADE 4TB M.2 PCIe Gen4 NVMe SSD
Starting from
€662.04● 1 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €801.07
From €662.04
Description
The XPG GAMMIX S70 BLADE is a high-performance PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD with 4TB capacity. It delivers sequential read speeds up to 7400 MB/s and write speeds up to 6600 MB/s — up to 2× faster than PCIe 3.0 drives. Features an aluminum heatsink that reduces temperatures by up to 20%, Dynamic SLC Caching, DRAM Cache Buffer, LDPC ECC, End-to-End Data Protection, RAID Engine support, and AES 256-bit hardware encryption. M.2 2280 form factor, NVMe 1.4, Innogrit IG5236 controller, 3D NAND flash. TBW: 2960 TB, MTBF: 2,000,000 hours. Ideal for gaming PCs, high-end desktops and content creation workloads.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ADATA |
| Condition | New |
| SKU | 1391280 |
| DETAILS | |
| Capacity | 4 TB |
| ECC | LDPC |
| Form factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe 4.0 |
| Operating temp | 0–70°C |
| Read | 7400 MB/s |
| Weight | 10 g |
| Write | 6600 MB/s |
| Certification | CE, FCC, BSMI, KC, Morocco, EAC |
| Component for | PC |
| Controller | Innogrit IG5236 |
| Depth | 4.3 |
| Dram cache | Yes |
| Endurance tbw | 2960 |
| Flash type | 3D NAND |
| Hardware encryption | Yes |
| Heatsink | Yes |
| Mtbf hours | 2000000 |
| NVME | Yes |
| NVME version | 1.4 |
| Operating shock g | 1500 |
| PCIE lanes | x4 |
| Random read iops | 750000 |
| Random write iops | 750000 |
| Security algorithm | AES 256-bit |
| Slc cache | Yes |
| Storage temp | -40 - 85°C |
| Vendor homepage | https://www.adata.com/us/xpg/830?tab=description |
| Width | 22 |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5