ASRock B860 Steel Legend WiFi Motherboard LGA1851 ATX DDR5
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €203.93
Description
ASRock B860 Steel Legend WiFi ATX motherboard for Intel Core Ultra (Series 2) processors. Socket LGA 1851, Intel B860 chipset. Supports 4x DDR5 DIMM slots up to 256 GB dual-channel (DDR5-4800 to 8666+ OC). Storage: 1x PCIe 5.0 M.2 (Blazing), 2x PCIe 4.0 M.2 (Hyper), 1x PCIe 4.0 x2 M.2, 4x SATA III. Expansion: 1x PCIe 5.0 x16, 1x PCIe 4.0 x16. Display: 1x HDMI 2.1, 1x DisplayPort 1.4, 1x Thunderbolt 4 Type-C. Audio: Realtek ALC1220 7.1ch with Nahimic. Networking: Realtek Dragon 2.5G LAN, Wi-Fi 6E (802.11axe), Bluetooth 5.3. USB: 3x USB 2.0 + 2x USB 3.2 Gen2 + 4x USB 3.2 Gen1 rear, 1x Thunderbolt 4 Type-C rear. VRM: 14+1+1+1+1 phase, 80A Dr.MOS. POLYCHROME RGB + SignalRGB support. BIOS Flashback. Dimensions: 305 x 244 mm.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASROCK |
| Condition | New |
| SKU | 1433283 |
| DETAILS | |
| Chipset | Intel B860 |
| Color | White |
| Form factor | ATX |
| RAM slots | 4 |
| Socket | LGA 1851 (Socket V1) |
| Weight | 2.17 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna included | Yes |
| Argb support | Yes |
| Atx 24pin | Yes |
| Audio channels | 7.1 |
| Audio chip | Realtek ALC1220 |
| Audio software | Nahimic |
| BIOS flashback | Yes |
| BIOS memory | 256 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Cables included | SATA |
| Capacitor rating | 20K hours / 1000uF |
| Certification | FCC, CE, ErP/EuP |
| Chassis fan headers | 5 |
| Chipset vendor | Intel |
| Copper pcb | 2oz |
| CPU fan headers | 2 |
| CPU series | Intel Core Ultra (Series 2) |
| DDR5 xmp expo | Yes |
| Depth | 244 |
| DP ports | 1 |
| DP version | 1.4 |
| Eps connectors 8pin | 2 |
| Flexible io shield | Yes |
| Graphics card lite release | Yes |
| HDMI ports | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Headphone out | 1 |
| LAN controller | Realtek Dragon RTL8125BG |
| LAN speed | 2.5 Gigabit Ethernet |
| M2 heatsink toolless | Yes |
| M2 slot 1 | PCIe 5.0 x4 (Blazing M.2) |
| M2 slot 2 | PCIe 4.0 x4 (Hyper M.2) |
| M2 slot 3 | PCIe 4.0 x4 (Hyper M.2) |
| M2 slot 4 | PCIe 4.0 x2 |
| M2 slots | 4 |
| Max resolution | 7680x4320 |
| Microphone in | Yes |
| Optical spdif | Yes |
| Os support | Windows 11 x64 |
| PCIE slots | 1x PCIe 5.0 x16, 1x PCIe 4.0 x16 |
| Price eur cents | 15048 |
| PWM dc fan | Yes |
| RAID levels | 0/1/5/10 |
| Ram channels | Dual-channel |
| Ram ECC | No |
| Ram max | 256 |
| Ram speed max oc | 8666+ |
| Ram type | DDR5-SDRAM |
| Ram unbuffered | Yes |
| RGB | POLYCHROME RGB |
| RGB headers | 1 |
| Rj45 ports | 1 |
| Sata3 ports | 4 |
| Signalrgb | Yes |
| Storage interfaces | PCIe 4.0, PCIe 5.0, SATA III |
| Storage types | HDD & SSD |
| Thermistor header | Yes |
| Thunderbolt ports | 1 |
| Thunderbolt version | 4 |
| Usb2 front header | 2 |
| Usb2 rear | 3 |
| Usb32 gen1 front header | 2 |
| Usb32 gen1 rear | 4 |
| Usb32 gen2 rear | 2 |
| Usb32 gen2x2 front header | 1 |
| Vendor homepage | https://www.asrock.com/MB/Intel/B860%20Steel%20Legend%20WiFi/index.asp |
| VRM mosfet | 80A Dr.MOS |
| VRM phases | 14+1+1+1+1 |
| Water pump headers | 1 |
| Width | 305 |
| Wifi antenna jacks | 2 |
| Wifi bands | 802.11a/b/g/n/ac/ax/axe |