New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
ASROCKSKU: 1446599
ASRock A620AM-X WiFi Motherboard — AMD A620, Socket AM5, micro ATX, DDR5, Wi-Fi 5, 2.5G LAN
Starting from
€83.41● 25 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €100.93
From €83.41
Description
ASRock A620AM-X WiFi micro ATX motherboard for AMD Socket AM5. Supports AMD Ryzen 7000, 8000 and 9000 Series processors. Features 2x DDR5 DIMM slots (up to 128 GB, dual-channel, 8000+ OC), 1x PCIe 4.0 x16 + 2x PCIe 3.0 x1 slots, 2x Hyper M.2 PCIe Gen4 x4 slots, 4x SATA III ports. Connectivity: Realtek 2.5G Dragon LAN, Wi-Fi 5 (802.11ac) + Bluetooth 5.0. Rear I/O: 1x HDMI 2.1, 1x DisplayPort 1.4, 1x USB 3.2 Gen1 Type-C, 3x USB 3.2 Gen1 Type-A, 2x USB 2.0. Audio: Realtek ALC897 7.1-channel HD. Supports BIOS Flashback, POLYCHROME RGB, Post Status Checker. 6-layer PCB with Dr.MOS VCore power design (6+1+1 phases). Dimensions: 244 × 226 mm.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASROCK |
| Condition | New |
| SKU | 1446599 |
| DETAILS | |
| Chipset | AMD A620A |
| Form factor | micro ATX |
| RAM slots | 2 |
| Socket | Socket AM5 |
| Weight | 1.15 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Atx 24pin | Yes |
| Audio channels | 7.1 |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| BIOS flash size | 256 |
| BIOS flashback | Yes |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Board depth | 226 |
| Board width | 244 |
| Cables included | SATA |
| Chassis fan connectors | 3 |
| Chipset vendor | AMD |
| Compatible CPU series | AMD Ryzen 7000 / 8000 / 9000 Series |
| Component for | PC |
| CPU fan connectors | 2 |
| CPU manufacturer | AMD |
| Displayport ports | 1 |
| Displayport version | 1.4 |
| Eps 8pin connectors | 1 |
| Front panel audio | Yes |
| Graphics family | AMD |
| Hdcp | Yes |
| Hdcp version | 2.3 |
| HDMI ports | 1 |
| LAN controller | Realtek Dragon RTL8125BG |
| LAN speed | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Line in | Yes |
| M2 interface | PCIe Gen4 x4 |
| M2 slots | 2 |
| Mic in | Yes |
| Onboard graphics | Yes |
| Os support | Windows 10 x64 / Windows 11 x64 |
| Pcb layers | 6 |
| PCIE x1 gen | PCIe 3.0 |
| PCIE x1 slots | 2 |
| PCIE x16 gen | PCIe 4.0 |
| PCIE x16 slots | 1 |
| Polychrome RGB | Yes |
| Post status checker | Yes |
| Power phases | 6+1+1 |
| Ram channels | Dual-channel |
| Ram ECC | ECC & Non-ECC |
| Ram max | 128 GB |
| Ram max speed | 8000+ MHz (OC) |
| Ram type | DDR5-SDRAM |
| Ram unbuffered | Yes |
| RGB headers | 4 |
| SATA ports | 4 |
| Signalrgb support | Yes |
| Storage interfaces | M.2, SATA III |
| Tpm connector | Yes |
| Units per box | 10 |
| USB front 20 | 4 |
| USB front 32g1 | 2 |
| USB front type c | 1 |
| USB rear 20 | 2 |
| USB rear type a 32g1 | 3 |
| USB rear type c | 1 |
| VRM technology | Dr.MOS |
| Water pump connectors | 1 |
| Wifi bands | 802.11a/b/g/n/ac (2.4G + 5G) |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5