New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
ASUSSKU: 1303410
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING Motherboard
Starting from
€132.22● 16 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €159.99
From €132.22
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING Motherboard—
€132.22
Description
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING ATX motherboard for AMD AM4 platform. Features AMD B550 chipset, 4x DDR4 DIMM slots (up to 128 GB), PCIe 4.0 x16 slot for GPU, 2x M.2 slots (one PCIe 4.0), 6x SATA III ports, Intel I225-V 2.5 Gigabit Ethernet, Bluetooth 5.0, USB 3.2 Gen 2 Type-C, HDMI 2.1, DisplayPort 1.2, SupremeFX 7.1-channel audio with DTS Sound Unbound, Aura Sync ARGB lighting, BIOS FlashBack, and Q-LED diagnostic lights. Compatible with AMD Ryzen 5000 / 4000G / 3000 Series desktop processors.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASUS |
| Condition | New |
| SKU | 1303410 |
| DETAILS | |
| Chipset | AMD B550 |
| Form factor | ATX |
| RAM slots | 4 |
| Socket | Socket AM4 |
| Weight | 945 g |
| Wi-Fi | No |
| Audio channels | 7.1 |
| Audio codec | SupremeFX S1220A |
| BIOS flash | 256 Mbit |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Cables included | SATA |
| Chassis fan connectors | 3 |
| Chipset vendor | AMD |
| Compatible cpus | AMD Ryzen 5000 / 4000G / 3000 Series |
| CPU fan connector | Yes |
| Crossfire support | 2-Way CrossFireX |
| Depth | 244 |
| Displayport ports | 1 |
| Displayport version | 1.2 |
| Drivers included | Yes |
| Eatx power connectors | 1 |
| Eps 8pin connector | Yes |
| HDMI ports | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Height | 68 |
| Hs code | 84733020 |
| LAN controller | Intel I225-V |
| LAN speed | 2.5 Gigabit Ethernet |
| M2 slots | 2 |
| Pc health monitoring | CPU/Fan |
| PCI slots total | 7 |
| PCIE x1 gen3 slots | 3 |
| PCIE x16 gen3 slots | 1 |
| PCIE x16 gen4 slots | 1 |
| Product colour | Black |
| RAID levels | 0/1/10 |
| Ram max | 128 GB |
| Ram speeds | 2133/2400/2666/2800/3000/3200/3466/3600/3866/4000/4133/4400/4600 MHz |
| Ram type | DDR4-SDRAM |
| RGB | Aura Sync ARGB |
| SATA ports | 6 |
| Sli support | No |
| Spdif out | Yes |
| Thunderbolt headers | 1 |
| Units per shipping box | 4 |
| Usb2 headers | 2 |
| Usb2 rear | 2 |
| Usb32 gen1 headers | 1 |
| Usb32 gen1 typea rear | 4 |
| Usb32 gen2 typea rear | 1 |
| Usb32 gen2 typec rear | 1 |
| Vendor homepage | https://www.asus.com/Motherboards/ROG-STRIX-B550-F-GAMING |
| Wake on LAN | Yes |
| Width | 305 |
| Windows support | Windows 10 (all editions) |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5