AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €527.25
The be quiet! Dark Power Pro 13 1600W is an 80 PLUS Titanium certified (up to 94.5% efficiency) fully modular ATX 3.1 power supply. Features PCIe 5.1 compatibility with 2× 12V-2x6 600W connectors and 6× PCIe 6+2 connectors for high-end overclocked GPUs. Equipped with a patented frameless 135mm Silent Wings FDB fan for near-silent operation. Six-way overclocking rail switch, Japanese 105°C capacitors, and full protection suite. 10-year warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Condition | New |
| SKU | 1395831 |
| DETAILS | |
| Efficiency | 80 PLUS Titanium |
| Fan size | 135 mm |
| Form factor | ATX |
| Modular | Yes |
| Power | 1600 W |
| Weight | 2440 g |
| Atx version | 3.1 |
| Connectors atx | 20+4 pin |
| Connectors CPU | 4+4 pin + 8 pin EPS |
| Connectors molex | 5 |
| Connectors PCIE 12v2x6 | 2 |
| Connectors PCIE 6plus2 | 6 |
| Connectors SATA | 16 |
| Depth | 200 |
| Efficiency pct | 94.5 |
| Fan bearing | FDB |
| Height | 86 |
| Input frequency | 50-60Hz |
| Input voltage | 115-240V |
| Mtbf hours | 100000 |
| Noise db | 31.1 |
| PCIE version | 5.1 |
| Peak power | 1700 |
| Pfc | Active |
| Product colour | Black |
| Protection | OVP, UVP, SCP, OLP, OTP, OCP |
| Rail 12v combined | 1600 |
| Width | 150 |