New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
BE QUIETSKU: 1411411
be quiet! Light Wings White 120mm PWM High-Speed Fan (BL101) — 3-Pack
Starting from
€62.07● 2 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €75.10
From €62.07
be quiet! Light Wings White 120mm PWM High-Speed Fan (BL101) — 3-Pack—
€62.07
Description
be quiet! Light Wings White 120mm PWM high-speed fans (3-pack, BL101). Features impressive ARGB illumination with 18 LEDs per fan (plus rear-side lighting), 9 silence-optimised blades for high pressure and low turbulence, and a long-life rifle bearing rated for 60,000 hours. PWM speed control from 0 to 2,500 RPM is handled directly by the motherboard. An included ARGB Hub synchronises up to 6 ARGB components. Airflow: 88.86 m³/h, static pressure: 2.6 mmH₂O, noise: 31 dB(A). Connector: 4-pin PWM + 3-pin ARGB. Colour: White. Designed and quality-controlled in Germany.
| GENERAL | |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Condition | New |
| SKU | 1411411 |
| DETAILS | |
| Bearing | Rifle bearing |
| Connector | 4-pin PWM |
| Power | 5.4 W |
| PWM | Yes |
| Size | 120 x 120 x 25 mm |
| Weight | 210 g |
| Air pressure mmh2o | 2.6 |
| Airflow cfm | 88.86 |
| Airflow m3h | 88.86 |
| Argb hub included | Yes |
| Cable length | 500 |
| Colour | White |
| Compliance | CE/RoHS/WEEE |
| Current a | 0.12 |
| Fan blades | 9 |
| LED connector | 3-pin ARGB |
| LED count | 18 |
| LED type | ARGB |
| Mounting kit included | Yes |
| Mtbf hours | 60000 |
| Noise db | 31 |
| Num screws | 16 |
| Pack qty | 3 |
| RGB controller included | Yes |
| RPM max | 2500 |
| Screws included | Yes |
| Starting voltage v | 5 |
| Suitable location | Computer case |
| Vendor homepage | https://www.bequiet.com/en/casefans/4134 |
| Voltage max v | 13.2 |
| Voltage v | 12 |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5