AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €170.53
be quiet! POWER ZONE 2 850W is a fully modular ATX 3.1 power supply with 80 PLUS Platinum and Cybenetics Platinum certification (up to 94.1% efficiency). Features semi-passive zero-RPM Pure Wings 3 140mm fan, single +12V rail at 849.6W, native 12V-2x6 (PCIe 5.1) connector, 3× PCIe 6+2-pin, 7× SATA, 1× Molex, and LLC topology for best-in-class voltage regulation. Peak power 920W. MTBF 100,000 hours. Noise level 24.9 dB. Dimensions: 150×86×160mm.
| GENERAL | |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Condition | New |
| SKU | 1435308 |
| DETAILS | |
| Efficiency | 80 PLUS Platinum |
| Fan size | 140 mm |
| Form factor | ATX |
| Modular | Yes |
| Power | 850 W |
| Weight | 3550 g |
| Ac input frequency | 50/60 |
| Ac input voltage | 100-240 V |
| Atx version | 3.1 |
| Cable CPU | 700 |
| Cable mb | 600 |
| Cable molex | 1000 |
| Cable PCIE | 600 |
| Cable SATA | 550/700/850/1000 |
| Certifications | 80PLUS Platinum / Cybenetics Platinum / BSMI / CB / CCC / CE / FCC / RCM / RoHS |
| Colour | Black |
| Connectors | 20+4 pin ATX |
| Connectors CPU 4pin | 1 |
| Connectors CPU 8pin eps | Yes |
| Connectors molex 4pin | 1 |
| Connectors PCIE 16pin 12v2x6 | 1 |
| Connectors PCIE 6plus2 | 3 |
| Connectors SATA | 7 |
| Depth | 160 |
| Efficiency pct | 92.3 |
| Efficiency peak pct | 94.1 |
| Eps version | 2.92 |
| Fan bearing | Rifle |
| Fan count | 1 |
| Height | 86 |
| Hold time ms | 21.1 |
| Max input current 110v a | 10 |
| Max input current 220v a | 5 |
| Mtbf hours | 100000 |
| Noise db | 24.9 |
| On off switch | Yes |
| Op humidity pct | 0-85 |
| Op temp c | 0-40 |
| PCIE 51 ready | Yes |
| Peak power | 920 |
| Power factor | 0.98 |
| Protection | OCP/OPP/OVP/OTP/SCP/Surge+Inrush/UVP |
| Rail 12v count | 1 |
| Rail 12v max a | 70.8 |
| Rail 12v power | 849.6 |
| Rail 3v3 max a | 20 |
| Rail 3v3 power | 120 |
| Rail 5v max a | 20 |
| Rail 5v power | 120 |
| Rail 5vsb max a | 3 |
| Rail 5vsb power | 15 |
| Rail neg12v max a | 0.5 |
| Rail neg12v power | 6 |
| Semi passive | Yes |
| Sustainability | ENERGY STAR / ErP / Triman |
| Topology | LLC |
| Width | 150 |