be quiet! Pure Rock Pro 3 CPU Air Cooler (BK041) — Silver
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €47.95
Description
Boost your system with the impressively high cooling performance of Pure Rock Pro 3 Silver and its specially designed Pure Wings 3 fans. Underneath its striking heatsink with a black cover for a sleek, premium look lies a powerhouse of cooling technology. Thanks to a nickel-plated base, the heat is distributed evenly among all 6 heat pipes, and Pure Rock Pro 3 Silver is compatible with liquid metal thermal grease. Key Features: • Impressively high cooling capacity for modern CPUs (TDP up to 250 W) • 6 nickel-plated high-performance 6 mm heat pipes with nickel-plated copper base • 2 optimized Pure Wings 3 120 mm PWM fans with funnel-shaped air outlet • Achieves only 34.8 dB(A) at maximum fan speed; as low as 14 dB(A) at low speed • High RAM and VRM cooler compatibility thanks to compact offset design • Intuitive mounting kit for hassle-free installation • Offset mounting for better performance on latest AMD Ryzen CPUs • Compatible with liquid metal thermal grease • Elegant two-tone silver/black design Compatible sockets: Intel LGA 1150 / 1151 / 1155 / 1200 / 1700 / 1851 · AMD AM4 / AM5 Dimensions: 124 × 139 × 155 mm | Weight: 1 070 g | Warranty: 3 years
| GENERAL | |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Condition | New |
| SKU | 1435316 |
| DETAILS | |
| Bearing | Rifle |
| Fan diameter | 120 mm |
| Supported sockets | LGA 1150 / LGA 1151 / LGA 1155 / LGA 1200 / LGA 1700 / LGA 1851 / AM4 / AM5 |
| TDP | 250 W |
| Type | Air cooler |
| Weight | 1070 g |
| Air pressure mmh2o | 2.41 |
| Airflow cfm | 101.2 |
| Airflow m3h | 101.2 |
| Base material | Copper (nickel-plated) |
| Colour | Silver |
| Compliance | CE / RoHS / TÜV / UKCA / UL / WEEE |
| Depth | 139 |
| Fan connector | 4-pin PWM |
| Fan count | 2 |
| Fan current a | 0.1 |
| Fan dimensions | 120 × 120 × 25 |
| Fan mttf hours | 80000 |
| Fan power | 3.6 |
| Fan speed max RPM | 2000 |
| Fan voltage v | 12 |
| Fins material | Aluminium |
| Heat pipe diameter | 6 |
| Heat pipes | 6 |
| Height | 155 |
| Liquid metal compatible | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Noise max dba | 34.8 |
| Noise min dba | 14 |
| Package depth | 163 |
| Package height | 210 |
| Package weight g | 1400 |
| Package width | 178 |
| Products per inner case | 16 |
| Radiator depth | 114 |
| Radiator height | 155 |
| Radiator width | 124 |
| Sustainability certificates | Triman |
| Width | 124 |