New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
BE QUIETSKU: 1435332
be quiet! POWER ZONE 2 1000W ATX 3.1 80 PLUS Platinum Modular PSU
Starting from
€161.45● 14 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €195.35
From €161.45
Description
be quiet! POWER ZONE 2 1000W is a fully modular ATX 3.1 power supply with 80 PLUS Platinum and Cybenetics Platinum certification (up to 94.0% efficiency). Features semi-passive zero-RPM cooling with a Pure Wings 3 140mm fan, a native 12V-2x6 connector for PCIe 5.1 graphics cards, and 3× PCIe 6+2-pin connectors. One massive 12V rail delivers 999.6W with peak power up to 1070W. LLC topology ensures best-in-class voltage regulation. Fully modular cabling, 100–240V AC input, MTBF 100,000 hours. Dimensions: 150×86×160mm. Colour: Black.
| GENERAL | |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Condition | New |
| SKU | 1435332 |
| DETAILS | |
| Bearing | Rifle |
| Efficiency | 80 PLUS Platinum |
| Fan size | 140 mm |
| Form factor | ATX |
| Modular | Yes |
| Power | 1000 W |
| Weight | 2820 g |
| Atx version | 3.1 |
| Cable CPU length | 700 |
| Cable mb length | 600 |
| Cable molex length | 1000 |
| Cable PCIE length | 600 |
| Cable SATA length | 550/700/850/1000 |
| Cable ties included | Yes |
| Cabling | Fully Modular |
| Certifications | BSMI/CB/CCC/CE/FCC/RCM/RoHS/TÜV/UKCA/WEEE |
| Colour | Black |
| Colour product | Black |
| Connector | 20+4 pin ATX |
| Connector CPU 4pin | 1 |
| Connector CPU 8pin eps | Yes |
| Connector molex 4pin | 1 |
| Connector PCIE 16pin 12v2x6 | 1 |
| Connector PCIE 6plus2 | 3 |
| Connector SATA | 7 |
| Cooling type | Active (semi-passive zero-RPM) |
| Cybenetics platinum | Yes |
| Dimensions | 150×86×160 |
| Efficiency pct | 92.6 |
| Eps version | 2.92 |
| Fan count | 1 |
| Hold time ms | 22.7 |
| Input frequency | 50/60 |
| Input voltage | 100-240V AC |
| Manual languages | EN/FR/DE/PL/RU/ES/UK |
| Mtbf hours | 100000 |
| Noise db | 27.2 |
| On off switch | Yes |
| Operating humidity pct | 0-85 |
| Operating temp c | 0-40 |
| Package dims | 248×102×328 |
| Package type | Box |
| Package weight g | 3280 |
| Peak power | 1070 |
| Power factor | 0.98 |
| Protection | OCP/OPP/OVP/OTP/SCP/Surge+Inrush/UVP |
| Rail 12v count | 1 |
| Rail 12v max a | 83.3 |
| Rail 12v power | 999.6 |
| Rail 3v3 max a | 20 |
| Rail 5v max a | 20 |
| Rail 5vsb max a | 3 |
| Screws included | Yes |
| Storage humidity pct | 0-95 |
| Storage temp c | -40 to 70 |
| Sustainability | ENERGY STAR/ErP/Triman |
| Units per shipping box | 6 |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5