AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €145.70
The be quiet! POWER ZONE 2 750W is a fully-modular ATX 3.1 power supply with 80 PLUS Platinum and Cybenetics Platinum certification (up to 94.2% efficiency). Features a semi-passive 140mm Pure Wings 3 fan with zero-RPM mode under low load. Delivers 750W continuous power on a single +12V rail (peak 820W), with native 12V-2x6 connector for PCIe 5.1 graphics cards and 3×PCIe 6+2-pin connectors. LLC topology ensures best-in-class voltage regulation. 100,000h MTBF, 2-year warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Condition | New |
| SKU | 1435336 |
| DETAILS | |
| Color | Black |
| Efficiency | 80 PLUS Platinum |
| Fan size | 140 mm |
| Form factor | ATX |
| Modular | Yes |
| Power | 750 W |
| Weight | 3210 g |
| Accessories included | Cable ties, Screws, 90° angled 12V-2x6 connector |
| Atx version | 3.1 |
| Cable CPU | 70 |
| Cable mb | 60 |
| Cable molex | 85 |
| Cable PCIE | 60 |
| Cable SATA | 550/700/850/1000 |
| Certifications | 80 PLUS Platinum / Cybenetics Platinum / BSMI / CB / CCC / CE / FCC / RCM / RoHS |
| Connector | 20+4 pin ATX |
| Connector CPU 4pin | 1 |
| Connector CPU 8pin | Yes |
| Connector molex | 1 |
| Connector PCIE 16pin | 1 |
| Connector PCIE 6plus2 | 3 |
| Connector SATA | 6 |
| Cooling type | Active |
| Dimensions | 150 × 86 × 160 |
| Dimensions pkg | 328 × 248 × 102 |
| Efficiency pct | 92.5 |
| Efficiency peak pct | 94.2 |
| Eps version | 2.92 |
| Fan bearing | Rifle |
| Fan count | 1 |
| Fan zero RPM | Yes |
| Frequency | 50/60 |
| Hold time ms | 24.5 |
| Manual languages | EN/FR/DE/PL/RU/ES/UK |
| Model name | POWER ZONE 2 |
| Mtbf hours | 100000 |
| Noise db | 15.8 |
| On off switch | Yes |
| Op humidity pct | 0-85 |
| Op temp c | 0-40 |
| Package type | Box |
| PCIE gen | PCIe 5.1 |
| Peak power | 820 |
| Power factor | 0.98 |
| Protection | OCP/OPP/OVP/OTP/SCP/Surge+Inrush/UVP |
| Purpose | PC |
| Rail 12v | 750 |
| Rail 12v amps | 62.5 |
| Rail 12v count | 1 |
| Rail 3v3 | 120 |
| Rail 3v3 amps | 20 |
| Rail 5v | 120 |
| Rail 5v amps | 20 |
| Rail 5vsb | 15 |
| Rail 5vsb amps | 3 |
| Rail neg12v | 3.6 |
| Rail neg12v amps | 0.3 |
| Storage humidity pct | 0-95 |
| Storage temp c | -40 to 70 |
| Topology | LLC |
| Units per shipping box | 6 |
| Vendor homepage | https://www.bequiet.com/en/powersupply/5585 |
| Voltage input | 100-240V |