New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
BE QUIETSKU: 1442607
be quiet! Pure Power 13 M 1000W ATX 3.1 Modular Power Supply
Starting from
€156.32● 1 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €189.15
From €156.32
Description
be quiet! Pure Power 13 M 1000W is an ATX 3.1 compliant and PCIe 5.1 compatible fully modular power supply with semi-passive cooling. 80 PLUS Gold certified efficiency up to 94.4%. Features a single high-performance 12V rail, one PCIe 5.1 12V-2x6 600W connector and four PCIe 6+2 connectors. Silent 120mm be quiet! rifle bearing fan. Supports modern standby. Safety features include OCP, OPP, OVP, OTP, SCP and surge protection. MTBF 100,000 hours. Includes AC, CPU, PCIe, Molex and SATA cables. Model: BP028EU.
| GENERAL | |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Condition | New |
| SKU | 1442607 |
| DETAILS | |
| Color | Black |
| Efficiency | 80 PLUS Gold |
| Fan size | 120 mm |
| Form factor | ATX |
| Modular | Yes |
| Power | 1000 W |
| Weight | 2640 g |
| Ac input frequency | 50/60 |
| Ac input voltage | 100-240V |
| Atx version | 3.1 |
| Cables included | AC, CPU, PCIe, Molex, SATA |
| Certifications | BSMI/CB/CCC/CE/cTUVus/FCC/IRAM/RCM/RoHS/TÜV/UKCA/WEEE |
| Compliance | ATX 3.1 / PCIe 5.1 / 80 PLUS Gold |
| CPU 4plus4 connectors | 2 |
| CPU cable length | 650 |
| CPU eps 8pin | Yes |
| Depth | 160 |
| Efficiency pct | 92.5 |
| Fan bearing | Rifle |
| Fan speed RPM | 0-2000 |
| Height | 86 |
| Mb cable length | 550 |
| Mb connector | 20+4 pin ATX |
| Molex 4pin connectors | 2 |
| Molex cable lengths | 800/950 |
| Mtbf hours | 100000 |
| Noise level db | 30.3 |
| Operating temp c | 0-40 |
| PCIE 51 connector | 1x 12V-2x6 (600W) |
| PCIE 62 connectors | 4 |
| Peak power | 1050 |
| Pfc type | Active |
| Power factor | 0.98 |
| Protection features | OCP/OPP/OVP/OTP/SCP/SIP |
| Rail 12v amps | 83.4 |
| Rail 12v count | 1 |
| Rail 3v3 | 120 |
| Rail 5v | 120 |
| Rail 5vsb | 15 |
| Rail neg12v | 3.6 |
| SATA cable lengths | 500/650/800/950 |
| SATA connectors | 6 |
| Semi passive | Yes |
| Sustainability | ENERGY STAR / ErP |
| Width | 150 |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5