New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
BE QUIETSKU: 1442608
be quiet! Pure Power 13M 550W ATX 3.1 Modular PSU — 80 PLUS Gold, PCIe 5.1, Semi-Passive
Starting from
€87.07● 15 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €105.35
From €87.07
Description
The be quiet! Pure Power 13M 550W is a fully modular ATX 3.1 power supply with 80 PLUS Gold efficiency (up to 93.8%). Features semi-passive cooling with a silent 120mm fan, PCIe 5.1 (12V-2×6) and dual PCIe 6+2 connectors for current and next-gen GPUs. LLC technology ensures advanced voltage stability. Rated 550W continuous / 600W peak on a single +12V rail (45.8A). Protection suite: OCP, OPP, OVP, UVP, OTP, SCP, SIP. Rated MTBF 100,000 hours. Compliance: CE, TÜV, FCC, RoHS, ENERGY STAR, ErP.
| GENERAL | |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Condition | New |
| SKU | 1442608 |
| DETAILS | |
| Bearing | Rifle |
| Color | Black |
| Efficiency | 80 PLUS Gold |
| Fan size | 120 mm |
| Form factor | ATX |
| Modular | Yes |
| Power | 550 W |
| Weight | 2230 g |
| Accessories included | Cable ties, Screws |
| Atx version | 3.1 |
| Cable CPU length | 650 |
| Cable mb length | 550 |
| Cable molex length | 800/950 |
| Cable SATA length | 500/650/800 |
| Cables included | AC, CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Certification | CE, TÜV, FCC, BSMI, CCC, cTUVus, IRAM, RCM, RoHS, UKCA, WEEE |
| Combined 12v | 550 |
| Combined 3v3 | 120 |
| Combined 5v | 120 |
| Combined 5vsb | 15 |
| Combined neg12v | 3.6 |
| Connectors CPU | 4+4 pin EPS |
| Connectors molex | 2 |
| Connectors motherboard | 20+4 pin ATX |
| Connectors PCIE 12pin | 1 |
| Connectors PCIE 6plus2 | 2 |
| Connectors SATA | 5 |
| Dimensions | 160 × 150 × 86 |
| Efficiency pct | 92.1 |
| Eps version | 2.92 |
| Fan speed RPM | 0-1800 |
| Frequency | 50/60 |
| Hold time ms | 21.68 |
| Max a 3v3 | 20 |
| Max a 5v | 20 |
| Max a 5vsb | 3 |
| Max a neg12v | 0.3 |
| Mtbf hours | 100000 |
| Noise db | 20.8 |
| Operating temp c | 0-40 |
| PCIE version | 5.1 |
| Peak power | 600 |
| Pfc type | Active |
| Power factor | 0.98 |
| Protections | OCP, OPP, OVP, UVP, OTP, SCP, SIP |
| Rail 12v count | 1 |
| Rail 12v max a | 45.8 |
| Semi passive | Yes |
| Sustainability | ENERGY STAR, ErP |
| Voltage input | 100-240V AC |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5